Lublin: wnuk i wnuczka Marii Skłodowskiej-Curie odwiedzili UMCS

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2017 11:20

Trwa rok obchodów 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski gościł w poniedziałek członków najbliższej rodziny noblistki.

Wnukowie polskiej uczonej, Hélène Langevin-Joliot oraz Pierre Joliot, podarowali uczelni porozumienie podpisane przez noblistkę, Claudiusa Regaud oraz Emile Roux, zawierające oficjalne pozwolenie na wykorzystywanie radu w badaniach ludzi - informuje Gazeta Wyborcza.

Podczas spotkania w auli Instytutu Informatyki UMCS w Lublinie  mali słuchacze działającego przy uczelni Uniwersytetu Dziecięcego pytali, jaką babcią była Maria. Pierre i Hélène przyznali, że słabo ją pamiętają, ale wiedzą, że była bardzo troskliwa i uważna.

Wnukowie wielkiej uczonej podkreślali też, że postęp ludzkości wynika z postępu w nauce. W ich ocenie nauka jest konieczna, ale do niczego nie doprowadzi, jeśli nie będzie postępu społecznego.

Jak zaznaczał Pierre, postęp jest konieczny w podejmowaniu prób rozwiązywania problemów. Trzeba być świadomym faktu, że nauka nie dokona niczego, jeżeli całe społeczeństwo nie zdecyduje, żeby wyniki tych badań zastosować na rzecz społeczności. Hélène natomiast dodała, że to uniwersytet jest takim miejscem, gdzie wszyscy powinni być świadomi współpracy międzynarodowej.

Więcej: lublin.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum