Lublin: studia medyczne w Polsce i Chinach dzięki współpracy dwóch uczelni

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2017 19:59

Studia medyczne dla studentów z całego świata na dwóch Uniwersytetach Medycznych w Wenzhou (Chiny) oraz w Lublinie przewiduje umowa podpisana między tymi uczelniami. Wspólnym programem nauczania może być objętych ok. 150 studentów rocznie.

Lublin: studia medyczne w Polsce i Chinach dzięki współpracy dwóch uczelni
Fot. PTWP

Porozumienie zostało podpisane w Wenzhou podczas wizyty delegacji Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej, której przewodniczył wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej.

 Dziekan wydziału lekarskiego z oddziałem anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska powiedział PAP, że program dotyczy studentów z całego świata. Część studiów odbywają oni na uniwersytecie w Lublinie, a część na uniwersytecie w Wenzou; absolwenci otrzymują dyplom obu uczelni.

Porozumienie między uczelniami zakłada, że wspólnym program nauczania może być objęte maksymalnie 150 studentów rocznie. Prof. Załuska powiedział, że pierwszych 20 studentów - z Niemiec, Australii, Tajlandii, Emiratów Arabskich - studiuje już w Lublinie.

- Uniwersytet w Wenzou to bardzo nowoczesna uczelnia, lokuje się w ścisłej czołówce chińskich uczelni, jeśli chodzi o jakość nauczania - zaznaczył prof. Załuska.

Współpraca obu uczelni trwa już od kilku lat. Prof. Załuska podkreślił, że trwają obecnie prace nad jej rozszerzeniem, m.in. o badania naukowe, czy wymianę studentów farmacji. W maju lubelska uczelnia spodziewa się wizyty naukowców z Wenzou.

 Uniwersytet Medyczny w Lublinie prowadzi studia medyczne w języku angielskim od 1995 roku. Obecnie wśród prawie 7,3 tys. studentów uczelni ponad 1,2 tys. to cudzoziemcy z 53 krajów, w tym m.in. USA (lubelska uczelnia uzyskała akredytację stanów Nowy Jork i Kalifornia).

Według Czeleja w Polsce studiuje jeszcze zbyt mało studentów zagranicznych. -Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jeszcze nie w pełni wykorzystany - zaznaczył w rozmowie z PAP wicemarszałek Senatu.

Jego zdaniem poziom „umiędzynarodowienia” polskich uczelni powinien być stale podnoszony. Przypomniał, że studenci zagraniczni płacą za studia w Polsce, co przynosi wymierne korzyści uczelniom, ale i społecznościom, wśród których ci studenci mieszkają.

Kształcenie w języku angielskim mobilizuje i zobowiązuje kadrę naukową do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, poszerzania wiedzy o aktualny stan badań na świecie - dodał wicemarszałek Czelej.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum