Lublin: studia medyczne rozpoczęło ponad 1 tys. obcokrajowców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2014 16:21

Nowy rok akademicki uroczyście zainaugurował w środę (1 października) Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Kształci się w nim ponad 7 tys. osób, w tym ponad 1,1 tys. obcokrajowców.

Lublin: studia medyczne rozpoczęło ponad 1 tys. obcokrajowców

Lubelska uczelnia medyczna należy do najbardziej umiędzynarodowionych szkół wyższych w Polsce. Studiujący tu obcokrajowcy pochodzą z 53 krajów, najliczniej przyjechali z Tajwanu, USA, Norwegii i Arabii Saudyjskiej.

Anglojęzyczne studia prowadzone są na dwu kierunkach, lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Od 1995 r. uczelnia wydała obcokrajowcom 644 dyplomy. Wśród niespełna 2 tys. osób przyjętych w tym roku na studia jest 180 obcokrajowców. Ich zainteresowanie kształceniem na lubelskiej uczelni medycznej rośnie.

W przemówieniu podczas uroczystości inauguracji rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Andrzej Drop podkreślił, że studia dla obcokrajowców są ważne, oprócz prestiżu przynoszą konkretne wpływy do budżetu uczelni. Dzięki temu uniwersytet stać na inwestycje i wkład własny niezbędny przy wydatkowaniu środków unijnych, jednak liczba studentów zagranicznych nie będzie już powiększana.

- Gościliśmy w minionym roku akademickim dwie delegacje z Chin. Jedna z nich zaproponowała, niejako +od zaraz+, kształcenie na kierunku lekarskim 300 obywateli Państwa Środka. Chcę jasno i dobitnie podkreślić, że utrzymujemy rekrutację studentów zagranicznych na dotychczasowym poziomie, przyjmując - zgodnie z misją uczelni - jako priorytet kształcenie w języku ojczystym - powiedział Drop.

Drop zaznaczył, że modernizacja obiektów i zaplecza badawczego uniwersytetu dobiega końca. W ostatnich latach kapitalnemu remontowi zostały poddane Collegium Medicum, Collegium Pharmaceuticum i Collegium Novum, czyli rektorat uczelni. Dobiega końca rozbudowa i modernizacja Collegium Pathologicum oraz budowa Centrum Medycyny Doświadczalnej, które ma być najnowocześniejszą tego typu placówka w kraju.

W przyszłym roku uczelnia planuje rozpoczęcie budowy nowego centrum symulacji medycznej, które wraz z wyposażeniem ma kosztować około 50 mln zł. Gotowy jest już projekt koncepcyjno-architektoniczny budynku, który ma stanąć przy ul. Chodźki.

- Ponieważ nie będzie staży lekarskich, będziemy musieli uzawodowić studia na 5. i 6. roku. Zakupimy symulatory, fantomy, aparaturę do reanimacji i inny sprzęt, na którym studenci będą ćwiczyli zawodowe umiejętności lekarskie, lekarsko-dentystyczne, pielęgniarskie - powiedział PAP Drop.

Lubelski Uniwersytet Medyczny kształci studentów na czterech wydziałach i 13 kierunkach. Pracuje tu ponad 2 tys. osób; w tym 1167 nauczycieli akademickich, z których 120 ma tytuł profesora. Wraz z podległymi mu trzema szpitalami klinicznymi i centrum stomatologicznym zatrudnia ponad 7,3 tys. osób, co czyni go jednym z największych pracodawców w Lublinie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum