Lublin: powstaje Ośrodek Medycyny Doświadczalnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2014 14:48

Ośrodek Medycyny Doświadczalnej, przeznaczony do prowadzenia badań na zwierzętach zgodnie z normami europejskimi, powstanie w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Koszty projektu, przekraczające 28 mln zł, będą pokryte głównie z funduszy unijnych.

Lublin: powstaje Ośrodek Medycyny Doświadczalnej

Ośrodek ma być gotowy w przyszłym roku. W środę (15 stycznia), wmurowany został kamień węgielny na budowie. Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek powiedział podczas uroczystości, że lubelski Uniwersytet Medyczny szybko się rozwija, cieszy się uznaniem w środowisku medycznym, przewodzi w kształceniu studentów anglojęzycznych.

Rektor uczelni prof. Andrzej Drop podkreślił, że w nowym ośrodku prowadzone będą badania naukowe, których efekty przysłużą się rozwiązywaniu najpoważniejszych problemów zdrowotnych społeczeństwa: - W centrum uwagi naszych badaczy znajdą się choroby układu krążenia, choroby neurodegeneracyjne i choroby nowotworowe.

W nowym budynku powstaną sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt oraz pomieszczenia dla prowadzenia badań radiologicznych. Będą tu hodowane m.in. myszy, szczury i króliki używane do badań naukowych. Część laboratoryjna budynku będzie ściśle odizolowana i podzielona na strefy: hodowlaną, eksperymentalną oraz przeznaczoną do kwarantanny zwierząt.

Prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Dariusz Matosiuk powiedział, że badania na organizmach żywych są konieczne do poszukiwania nowych leków, nowych metod leczenia i diagnostyki.

Budynek nowego ośrodka będzie miał około 2 tys. m kw. powierzchni. Jego budowa pochłonie blisko 10 mln zł, natomiast cały projekt będzie kosztował ponad 28 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej wyniesie ponad 25 mln zł.

Naukowcy lubelskiego Uniwersytetu Medycznego wykorzystują rocznie do badań około 2,5 tys. myszy, 1,5 tys. szczurów i 50 królików.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum