Lublin: UMCS ma najnowocześniejszy skaner rezonansu magnetycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 października 2016 16:45

Chcemy rozwijać UMCS jako uniwersytet kompletny, łączący dydaktykę, badania naukowe, działalność kulturalną i sportową - powiedział w niedzielę (23 października) rektor uczelni prof. Stanisław Michałowski. Tego dnia UMCS w Lublinie zainaugurował nowy rok akademicki.

Lublin: UMCS ma najnowocześniejszy skaner rezonansu magnetycznego
UMCS ma najnowocześniejszy skaner rezonansu magnetycznego. Fot. mat. pras. (zdjęcie ilustracyjne)

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest największą uczelnią we wschodniej Polsce, studiuje tu około 21 tys. młodzieży.

UMCS planuje łączyć swoje możliwości z innymi wyższymi uczelniami w mieście. - Zakładam, że we współpracy z rektorami innych uczelni, przede wszystkim publicznych, spróbujemy zbudować związek uczelni lubelskich, żebyśmy mogli wspólnie występować z projektami, starać się o granty, być może nawet prowadzić wspólne kierunki studiów - zapowiedział rektor uczelni prof. Stanisław Michałowski.

UMCS prowadzi 80 kierunków i około 250 specjalności nauczania na 11 wydziałach w Lublinie i wydziale zamiejscowym w Puławach. Uniwersytet zatrudnia prawie 3 tys. osób, w tym niemal 1,7 tys. nauczycieli akademickich.

Na unowocześnianie bazy naukowo-badawczej UMCS pozyskał łącznie około 500 mln zł z funduszy unijnych. Wśród najważniejszych inwestycji jest uruchomiony w tym roku ośrodek Ecotech-Complex, dysponujący m.in. skanerem rezonansu magnetycznego klasy światowej, pozwalającym badać ciało człowieka z najwyższą dokładnością. Ośrodek jest wspólną inicjatywą UMCS i czterech innych jednostek naukowo-badawczych z Lubelskiego i Podkarpacia

Inauguracja nowego roku akademickiego UMCS tradycyjnie odbywa się w rocznicę powstania uczelni. Została ona powołana 23 października 1944 r. decyzją Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne lubelskie uczelnie - Akademia Medyczna i Akademia Rolnicza - obecnie Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum