Lublin: UMCS i policja będą współpracować
Szkolenia m.in. z psychologii, poszanowania praw człowieka, wykorzystania najnowszych technik laboratoryjnych w kryminalistyce mają być przedmiotem współpracy między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie.

- To jest umowa ramowa, która otwiera nam szerokie pole do współpracy w wielu dziedzinach i praktycznie każdy wydział uniwersytetu może tu coś pożytecznego zaoferować - powiedział rektor Dąbrowski.
Uniwersyteckie pracownie chemiczne i biologiczne dysponują nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym, policjanci z laboratorium kryminalistycznego liczą na zdobycie wiedzy w zakresie wykorzystywania nowoczesnych metod badawczych m.in. do ujawniania i zabezpieczania różnego rodzaju śladów czy do wykrywania narkotyków i środków odurzających.
- Policja ma natomiast jedną z najnowocześniejszych pracowni technik audiowizualnych i możemy szkolić pracowników UMCS w tym zakresie - zaznaczył Działo.
Policjanci oczekują także współpracy z naukowcami w dziedzinie psychologii - potrzebują analiz i badań dotyczących przestępczości i różnych zjawisk społecznych z nią związanych, m.in. demoralizacji i przestępczości wśród nieletnich, przemocy w rodzinie, handlu ludźmi, pedofilii. Uczelnia zaoferowała z kolei szkolenia w dziedzinie psychologii np. z zakresu tworzenia profili psychologicznych przestępców.
Podpisane porozumienie zakłada możliwość prowadzenia przez UMCS i policję wspólnych badań oraz występowania o ich dofinansowanie do różnych programów i funduszy. Obie instytucje mają też sobie nawzajem udostępniać potrzebne do badań informacje.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)