×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lubelskie: Uniwersytet Medyczny pożegnał ośmioro donatorów

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia08 grudnia 2013 10:19

Dariusz, Bogdan, Hanna, Adam, Ryszard, Stanisław, Bogusław i Stanisława - tak miały na imię osoby, których prochy spoczęły 6 grudnia w jednym grobowcu na cmentarzu na Majdanku. Ich ciała zostały po śmierci przekazane Uniwersytetowi Medycznemu w Lublinie. Donatorów żegnali bliscy, studenci i władze uczelni.

Lubelskie: Uniwersytet Medyczny pożegnał ośmioro donatorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na płycie grobowca znajduje się sentencja francuskiego filozofa Emmanuela Mouniera "Człowiek jest stworzony, aby przekraczać siebie". Te słowa przyświecają też programowi świadomej donacji, który kilka lat temu uruchomił Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Do tej pory na taki akt zdecydowało się ponad 200 osób - informuje Kurier Lubelski.

Prof. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Lekarskiego i jednocześnie kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka UM w Lublinie podkreślił, że w zdecydowanej większości była to forma podziękowania lekarzom i całej ochronie zdrowia za wyleczenie i dobrą opiekę. Profesor dodał, że zajęcia z anatomii prowadzone na ludzkich zwłokach to jedyna skuteczna forma nauczenia tego przedmiotu przyszłych lekarzy.

Ciało osoby, która zdecydowała się na akt donacji, po śmierci trafia do Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Człowieka. Tam jest wykorzystywane do badań i w czasie zajęć ze studentami. W sekcjach nie mogą uczestniczyć osoby postronne. Po zakończeniu tzw. okresu sekcjonowania (3 lata) uczelnia ma obowiązek dokonać pochówku zgodnego z wyznaniem donatora.

Więcej: http://www.kurierlubelski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze