Lubelskie: 40 lekarzy z Ukrainy przejdzie kurs z leczenia oparzeń

Autor: • Źródło: PAP16 stycznia 2023 17:50

Czterdziestu lekarzy z Ukrainy przejdzie kurs leczenia oparzeń oraz medycyny rekonstrukcyjnej w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej.

Lubelskie: 40 lekarzy z Ukrainy przejdzie kurs z leczenia oparzeń
Lubelskie: 40 lekarzy z Ukrainy przejdzie kurs z leczenia oparzeń. Fot. Shutterstock
  • Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prorektor ds. kształcenia i dydaktyki UM prof. Kamil Torres przekazał, że obecnie w kursie uczestniczy ośmioro lekarzy z Ukrainy
  • Docelowo zostanie ich przeszkolonych w sumie 40
  • Jak podał, szkolenia prowadzone są we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej i w Centrum Symulacji Medycznej UM w Lublinie

Wymiana doświadczeń medyków

- Dzisiaj wymieniamy się doświadczeniami, uczymy wspólnie, ale mamy nadzieję, że niedługo już nastąpi dobry czas, w którym będziemy mogli rozwijać współpracę uniwersytecką, naukową i kontynuować współpracę w edukacji medycznej - powiedział.

Poinformował, że kursy prowadzone są pod patronatem pierwszej damy Polski Agaty Kornhauser-Dudy i pierwszej dama Ukrainy Ołeny Zełenskiej.

- Staramy się pokazać naszym gościom z Ukrainy to, co mamy najlepsze, czyli najnowocześniejsze metody leczenia i dobrą opiekę nad pacjentem - powiedział dyrektor SPZOZ w Łęcznej, w ramach którego działa Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń, dr Krzysztof Bojarski.

Mówiąc o lekarzach z Ukrainy, którzy przybyli do Polski stwierdził, że czują się dobrze i organizatorzy kursu starają się zagospodarować im czas zarówno na intensywne szkolenia, jak i odpoczynek. Jak podał, zajęcia będą odbywały się w pięciu grupach przez najbliższe 10 tygodni.

Uczestniczący w kursie lekarz z ukraińskiej Winnicy Roman przyznał, że do jego lecznicy trafiają zarówno cywilni, jak i wojskowi pacjenci. Do ich leczenia - wyjaśnił - potrzeba specjalistycznego wyposażenia i profesjonalnych lekarzy.

Rzecznik UM w Lublinie Wojciech Brakowiecki przekazał mediom, że za merytoryczną stronę szkoleń odpowiada konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej i koordynator Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej prof. Jerzy Strużyna.

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń funkcjonuje w ramach łęczyńskiego szpitala od sierpnia 2009 r.; dysponuje 58 łóżkami, w tym miejscami dla dzieci.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum