Lubelskie: 324 miejsca rezydenckie dla województwa

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 19 września 2015 14:59

W całym kraju do wzięcia jest rekordowa liczba 5,7 tys. miejsc rezydenckich. Lubelskie otrzymało z tej puli 324 - wojewoda składał wcześniej zapotrzebowanie na 259.

Lubelskie: 324 miejsca rezydenckie dla województwa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Województwo dostanie zatem 65 dodatkowych etatów rezydenckich. I tak np. wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób wewnętrznych starał się o 30 miejsc, a przyznano ich 45. W zakresie kardiologii jest 19 etatów, choć proszono o 13. Również wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii zgłosił zapotrzebowanie na 10 miejsc, a otrzymał ich o 5 więcej. 20 nowych etatów czeka na ortopedów, 19 na kardiologów, 11 dla chirurgów - informuje Kurier Lubelski.

Znacznie mniej rezydentur otrzymały za to takie specjalizacje, jak: chirurgia dziecięca, choroby zakaźne, neurochirurgia czy endokrynologia. Dostały tyle miejsc, o ile prosiły, lecz pominięto je w podziale miejsc dodatkowych.

Bez jakichkolwiek etatów rezydenckich pozostały takie dyscypliny, jak chirurgia onkologiczna, gastroenterologia, diabetologia oraz intensywna terapia.

Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej, podkreśla, że trudno ocenić, czy podział miejsc rezydenckich jest sprawiedliwy: ten temat zawsze budzi wiele kontrowersji. Warto jednak inwestować w te specjalności, gdzie średnia wieku lekarzy jest wysoka, np. pediatrię lub chirurgię.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum