×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódzkie: kierunki medyczne coraz bardziej sfeminizowane

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia08 grudnia 2015 11:58

Najbardziej sfeminizowane kierunki medyczne w Łódzkim to położnictwo, pielęgniarstwo i farmacja. Mężczyźni dominują z kolei na ratownictwie medycznym i kierunku lekarskim prowadzonym w ramach limitu Ministerstwa Obrony Narodowej. Ale i tutaj na 50 miejsc przyjętych zostało 21 kobiet (42 proc.).

Łódzkie: kierunki medyczne coraz bardziej sfeminizowane
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dziennik Łódzki podaje, że w roku akademickim 2015/2016 spośród wszystkich przyjętych na pielęgniarstwo na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi kobiety stanowią aż 89 procent. Mężczyzn znajdziemy nawet na położnictwie, ale to zaledwie 3 proc. wszystkich nowo przyjętych studentów na tym kierunku.

Kobiety zdominowały także dietetykę (85 proc.) oraz farmację (82 proc.). Żadnego mężczyzny nie spotkamy natomiast na kosmetologii, gdzie 100 proc. studentów to kobiety. Także wśród lekarzy w ubiegłorocznej rekrutacji ponad 70 proc. przyjętych na studia medyczne stanowiły kobiety.

Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dziewczęta lepiej niż chłopcy zdają egzaminy maturalne, które są podstawą przyjęcia na studia medyczne. Dlatego też przewaga liczebna kobiet w zawodzie lekarza jeszcze długo będzie się utrzymywać.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze