Łódzki lekarz nagrodzony w konkursie młodych naukowców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2010 20:11

Wśród trojga laureatów konkursu Scopus-Perspektywy Young Researcher Award, zakończonego 25 listopada uroczystą galą w Warszawie, znalazł się lekarz Wojciech Fendler.

Łódzki lekarz nagrodzony w konkursie młodych naukowców

Troje nagrodzonych naukowców otrzyma po 2 tys. euro na wyjazd na międzynarodową konferencję. Zwycięzcy zostali wyłonieni spośród ponad 300 kandydatów.

Oprócz dwojga chemików – mgr Patrycji Boguty i mgr inż. Tomasza Kaczorowskiego – uhonorowany został także lekekarz, Wojciech Fendler. Pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Od kilku lat bierze udział w badaniach dzieci chorych na cukrzycę. Ich celem jest stworzenie rejestru takich dzieci i wykrycie, u których z nich choroba ma podłoże genetyczne (tzw. cukrzyca monogenowa).

– Czasami wiedząc, że oni mają właśnie tę nietypową cukrzycę, możemy zmienić im leczenie na bardziej dla nich odpowiednie. Pracujemy też nad możliwością dopasowania leków do konkretnego defektu komórek produkujących insulinę w organizmie, czyli nad stworzeniem terapii genetycznej szytej na miarę – tłumaczył Fendler.

Zaznaczył, że nawet jeśli dzieci z cukrzycą o podłożu genetycznym nie będą mogły dostać lepszej terapii, to w przyszłości będą świadome ryzyka przekazania choroby swoim dzieciom i będą mogły bardziej świadomie podjąć decyzję o rodzicielstwie.

– W Polsce jest ok. 2 milionów cukrzyków. Szacuje się, że ok. 2-5 proc. z nich może mieć cukrzycę monogenową – powiedział Fendler.

Konkurs Scopus-Perspektywy Young Researcher Award jest organizowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i wydawnictwo naukowe Elsevier B.V. – wydawcę dostępnej przez internet bazy danych zawierającej streszczenia artykułów i bibliografię z kilkunastu tysięcy czasopism naukowych poświęconych różnym dziedzinom nauki. Konkurs organizowany jest dla naukowców, którzy nie ukończyli 30. roku życia i mają znaczące osiągnięcia naukowe.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum