Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 02-10-2013 21:50

Łódź: w przyszłości będzie możliwa fuzja uczelni?

Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Medyczny wspólnie rozpoczęły rok akademicki. W czasie inauguracji rektorzy obu uczelni mówili o tym, co już udało się im wspólnie zrobić i co wspólnie jeszcze planują.

Rok temu uczelnie zawarły umowę o współpracy. Jak jej stan wygląda dziś? - Rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel między innymi wymieniał wspólne osiągnięcia: prowadzone przez naukowców obu uczelni w badaniach nad nowymi lekarstwami, sympozjum dotyczące starzenia się łodzian, nowy wspólny kierunek studiów - logopedia z audiologią, klasę I D - pierwszą klasę w liceum Uniwersytetu Łódzkiego pod patronatem uczelni medycznej.

Z kolei rektor UMed prof. Paweł Górski mówił o wspólnych planach. To m.in. połączenie uniwersyteckich bibliotek, stworzenie laboratorium badawczego, powołanie zespołu, który będzie pracował nad kolejnymi wspólnymi kierunkami przed- i podyplomowymi.

Zdaniem rektora Górskiego najważniejsza we współpracy jest wspólnota programowa, która ma się umacniać. Być może w przyszłości będzie warto się zastanowić, czy jest sens tworzyć jedną strukturę. Gdyby dziś oba łódzkie uniwersytety się połączyły, byłyby jedną z największych uczelni w Polsce z około 55 tysiącami studentów.

Więcej: www.gazeta.pl