Łódź: uniwersytet uruchomił wsparcie psychologiczne, m.in. dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2019 10:56

Po pomoc psychologiczną w sytuacjach kryzysowych do Akademickiego Centrum Wsparcia Uniwersytetu Łódzkiego mogą zwrócić się zarówno niepełnosprawni członkowie uczelnianej społeczności, jak też wszyscy studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, a także kandydaci na studia czy absolwenci.

Łódź: uniwersytet uruchomił wsparcie psychologiczne, m.in. dla niepełnosprawnych
Wsparcie mają otrzymać wszyscy, którzy będą go potrzebowali Fot. Shutterstock

- Do dyspozycji członków społeczności akademickiej UŁ jest m.in. sala szkoleniowa, pokoje terapeutyczne i strefa relaksu. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce, w którym będziemy mogli nie tylko rozwiązywać problemy i pokonywać trudności, ale też usiąść, spotkać się, porozmawiać - mówi dr Anna Gutowska, kierownik ACW.

Jak zapewnia, nowa jednostka utworzona przez Uniwersytet Łódzki udzieli wsparcia tym członkom społeczności akademickiej Uniwersytetu Łódzkiego, którzy będą go z różnych przyczyn potrzebowali. Będą to m.in. konsultacje psychologiczne, terapeutyczne i pedagogiczne zajęcia w grupach czy pobyt w strefie ciszy. Przewidziano doraźne interwencje w sytuacjach kryzysowych, wymagających szybkiego udzielenia pomocy. W centrum organizowane będą szkolenia dla kadry uczelni oraz studentów i doktorantów.

Wszelką pomoc otrzymają studenci pierwszego roku. Prowadzona będzie edukacja w zakresie higieny psychicznej i psychoprofilaktyki. Zajęcia obejmują promocję zdrowego stylu życia, techniki radzenia sobie ze stresem, doskonalenie umiejętności interpersonalnych, efektywny wypoczynek i zarządzanie czasem wolnym. Edukatorzy położą nacisk na profilaktykę uzależnień.

Jak przypomina dr Anna Gutowska, wcześniej przez 10 lat na uczelni działało Biuro do spraw Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Uzależnień, które wspierało w procesie kształcenia studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami. Doświadczenie pracowników pokazało jednak, że nie wszyscy studenci z orzeczoną niepełnosprawnością potrzebują pomocy w procesie studiowania, a jednocześnie jest wiele osób (nie tylko wśród studentów), które wsparcia potrzebują.

Akademickie Centrum Wsparcia będzie kontynuowało zadania biura, rozwijając inicjatywę student-asystent osoby z niepełnosprawnością. Osoby chętne do pomocy będą mogły wziąć udział w  szkoleniach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum