×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: interdyscyplinarne studia na trzech łódzkich uczelniach, uczestniczy Uniwersytet Medyczny

Autor: PAP - Agnieszka Grzelak-Michałowska/Rynek Zdrowia15 stycznia 2018 14:30

Trzy największe łódzkie uczelnie - Politechnika, Uniwersytet i Uniwersytet Medyczny - uzyskały ponad 5 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację nowatorskich interdyscyplinarnych studiów doktorskich. Studia rozpoczną się w październiku 2018 r. i potrwają cztery lata.

Łódź: interdyscyplinarne studia na trzech łódzkich uczelniach, uczestniczy Uniwersytet Medyczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rektorzy Politechniki Łódzkiej (PŁ), Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (UMed) podpisali w poniedziałek (15 stycznia) porozumienie dotyczące wspólnego projektu InterChem Med. Nowatorski charakter modelu kształcenia doktorantów polegać będzie na wykonywaniu projektów doktorskich w zespołach badawczych funkcjonujących na różnych uczelniach.

- Projekt daje doktorantom możliwość wykorzystania infrastruktury badawczej nie jednej, lecz trzech wyższych uczelni. Dotyczy przede wszystkim studentów wydziałów chemicznych, gdzie badania eksperymentalne są niezwykle kosztowne i wymagają specjalistycznej aparatury. Studenci będą bronili doktoratu na swojej macierzystej uczelni, ale otrzymają oficjalne potwierdzenie, że brali udział w projekcie międzyuczelnianym i myślę, że będzie to ważny atut w ich CV - podkreślił rektor UŁ prof. Antoni Różalski.

Na studia trwające cztery lata przyjętych zostanie 40 doktorantów z czterech wydziałów: Chemicznego PŁ, Chemii UŁ i Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego UMed.

Zdaniem rektora PŁ Sławomira Wiaka projekt jest korzystny nie tylko dla samych doktorantów, bo - jak zauważył - grant z NCBR w wysokości 5 mln zł to dla młodych naukowców "ogromna suma przeznaczona na badania", ale także dla samych uczelni.

- Nie jest celowe, abyśmy powielali drogą infrastrukturę badawczą w sytuacji, gdy trzeba optymalizować koszty kształcenia. Ten projekt jest przykładem synergii. Jest to też następny przykład wspólnych działań największych łódzkich uczelni - zaznaczył.

Celem konsorcjum InterChem Med jest stworzenie interdyscyplinarnej formuły studiów doktoranckich, łączących wiedzę z obszaru nauk chemicznych oraz technicznych z naukami medycznymi i naukami o zdrowiu. Ich absolwenci będą przygotowani do tworzenia innowacyjnych rozwiązań z pogranicza techniki i medycyny - zgodnie z potrzebami potencjalnych pracodawców.

W ramach pieniędzy uzyskanych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój uczestnikom projektu przyznawane będą dodatkowe stypendia doktoranckie w wysokości 1,5 tys. zł miesięcznie oraz grant naukowy - 20 tys. zł na realizację programu badawczego przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Przewidziano też środki na prezentację wyników badań na konferencjach w kraju i za granicą.

Poza dużą liczbą zajęć praktycznych realizowanych w laboratoriach trzech uczelni i przy współuczestnictwie ekspertów z obszaru przemysłu, projekt zakłada również organizację szkół letnich. Jedna z nich będzie poświęcona kształtowania tzw. kompetencji miękkich, w tym pracy zespołowej i zarządzania projektami, dwie kolejne umożliwią uzyskanie uprawnień do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej zgodnie ze standardami tzw. dobrej praktyki laboratoryjnej i zarządzania akredytowanym laboratorium.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze