Łódź: dr Michał Podgórski w czołówce zwycięzców konkursu FameLab w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2017 08:30

Dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii PAN zwyciężył w 6. polskiej edycji konkursu FameLab, którego finał odbył się w sobotę (13 maja) w Centrum Nauki Kopernik. Trzecie miejsce i 6 tys. zł zdobył Michał Podgórski - doktor nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Łódź: dr Michał Podgórski w czołówce zwycięzców konkursu FameLab w Polsce
Dr Michał Podgórski otrzymał podczas tegorocznego FameLab trzy nagrody. Fot. Archiwum

FameLab to międzynarodowy konkurs dla naukowców, którzy potrafią ciekawie i zrozumiale mówić o trudnych, naukowych sprawach. Polską edycję organizują: Centrum Nauki Kopernik i British Council.

W sobotnim finale konkursu każdy z dziesięciorga występujących naukowców miał trzy minuty na opowieść o wybranym zagadnieniu naukowym.

Pierwsze miejsce jury przyznało dr. hab. Tomaszowi Sulejowi z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Na drugiej pozycji uplasował się Maciej Jędrzejczak - student Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Trzecie miejsce i 6 tys. zł zdobył Michał Podgórski - doktor nauk medycznych z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W pracy zawodowej zajmuje się anatomią i radiologią. Podczas finałowego wystąpienia wyjaśniał co dzieje się, kiedy podrażnimy nerwy, szczególnie nerwy naszego kręgosłupa. Tłumaczył też co robić, aby uniknąć bólu kręgosłupa.

Dr Podgórski - oprócz trzeciego miejsca - otrzymał także nagrodę publiczności (voucher językowy od British Council) oraz wyróżnienie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina (sfinansowanie udziału w dowolnej konferencji naukowej w Europie).

FameLab od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Obecny jest w ponad 30 krajach na całym świecie. W ciągu pięciu lat do polskiej edycji konkursu zgłosiło się blisko 400 naukowców. Wielu uczestników konkursu stało się znanymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum