Łódź: co piąty absolwent UM nie zaliczył egzaminu LEK, ale uczelnia nie jest na szarym końcu

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 30 września 2020 19:23

W edycji wrześniowej Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) nie zdało 20 proc. absolwentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Tymczasem zaliczenie egzaminu to furtka do wykonywania zawodu.

Łódź: co piąty absolwent UM nie zaliczył egzaminu LEK, ale uczelnia nie jest na szarym końcu
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

LEK ma dwie edycję: wiosenną i jesienną. Na 4-godzinny sprawdzian składa się 200 zadań. Zaliczenie daje co najmniej 56 proc. punktów. LEK sprawdza wiedzę m.in. z chorób wewnętrznych, psychiatrii, położnictwa czy ratownictwa. Nadzorujące ten sprawdzian Centrum Egzaminów Medycznych właśnie podało wyniki z terminu wrześniowego 2020. W całym kraju LEK-u nie zaliczyło ponad 20 proc. absolwentów studiów lekarskich z ostatnich dwóch lat. Podobny wynik osiągnęła grupa 775 zdających po Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Obecny egzamin był bardzo trudny. Wystarczy spojrzeć na wyniki z ubiegłego roku, kiedy to egzaminu z września 2019 r. nie zaliczyło 11 proc. absolwentów z ostatnich dwóch lat, w Łodzi - 14 proc. - przypomina Dziennik Łódzki.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi w tym roku znalazł się na 10 pozycji na 12 uczelni medycznych w Polsce. Uczelnia nie ma się więc z czego cieszyć, chociaż budujący dla niej jest fakt, że nie jest już, jak w ubiegłym roku, ostatnia w rankingu. Najlepszą uczelnią pozostaje Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Jak wyjaśniają władze UM w Łodzi, na tak niskie notowania wyższej szkoły kształcącej lekarzy wpłynęły zmiany w prawie. W ubiegłym roku po raz pierwszy łącznie sklasyfikowano łódzkich lekarzy "cywilnych" oraz "wojskowych". Wcześniej ci pierwsi zajmowali po LEKach co najmniej przyzwoite pozycje, drudzy znajdowali się na końcu zestawień.

Więcej: dzienniklodzki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum