Łódź: będzie doktorat honoris causa UM dla prof. Szewacha Weissa

Autor: DM/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2011 20:36

Uniwersytet Medyczny w Łodzi uhonoruje prof. Szewacha Weissa doktoratem honoris causa. Uroczystość ta ma się odbyć w marcu przyszłego roku i zbiec się w czasie z 10-leciem uczelni.

Łódź: będzie doktorat honoris causa UM dla prof. Szewacha Weissa

Pomysłodawcą uhonorowania prof. Szewacha Weissa jest prof. Paweł Górski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

- Rektorowi chodziło o gest wobec społeczności żydowskiej, która w dużej mierze tworzyła niegdyś Akademię Medyczną w Łodzi - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl mgr Przemysław Andrzejak pełnomocnik rektora ds. rozwoju i promocji uczelni.

Jak tłumaczy w 1968 r. Żydzi, a wśród nich zasłużeni profesorowie łódzkiej akademii medycznej, zostali wydaleni z Polski.

- Uhonorowanie prof. Szewacha Weissa to ukłon w kierunku środowiska żydowskiego, które budowało naszą uczelnię. Gest, który ma budować stosunki ze środowiskiem, które także na naszej uczelni zostało skrzywdzone w 1968 roku - tłumaczy Przemysław Andrzejak.

Zwraca uwagę na fakt, że prof. Szewach Weiss jest ikoną budowania relacji pomiędzy Polską a Izraelem. Jest także znakomitym naukowcem, badaczem stosunków polsko-żydowskich. Według niego prof. Weiss jest wielkim ambasadorem Izraela w Polsce i Polski w Izraelu.

Prof. Weiss aktywnie funkcjonował w wielu łódzkich środowiskach, w tym także w lekarskim.

- Między innymi utrzymywał kontakty z profesorami naszego uniwersytetu aktualnymi i tymi, którzy mieszkają w Izraelu. Utrzymywał też kontakt z Markiem Edelmanem, który był przecież absolwentem Akademii Medycznej w Łodzi i był z Łodzią związany - dodaje Andrzejak.

W ubiegłym roku Senat UM w Łodzi podjął uchwałę potępiającą akty represji wobec osób pochodzenia żydowskiego, w której wyraził głębokie ubolewanie z powodu represji stosowanych wobec nauczycieli akademickich, pracowników administracji uczelni, jakie spotkały ich w 1968 r. Jak tłumaczy pełnomocnik rektora były to symboliczne przeprosiny, a teraz przyszedł czas na podziękowanie.

Uhonorowanie prof. Szewacha Weissa będzie na łódzkiej uczelni pierwszym doktoratem honoris causa dla człowieka niezwiązanego zawodowo z medycyną.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum