×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: Uniwersytety - Medyczny i Łódzki - podpisały porozumienie o współpracy

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 28 września 2012 14:15

Tworzenie wspólnych centrów badawczych, wspólnej bazy laboratoryjnej i prowadzenie wspólnych kierunków studiów - to elementy porozumienia o współpracy, jakie podpisali w piątek (28 września) rektorzy Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Łódź: Uniwersytety - Medyczny i Łódzki - podpisały porozumienie o współpracy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Paweł Górski zaznaczył, że porozumienie ma doprowadzić do zbudowania w Łodzi silnego ośrodka naukowo-dydaktycznego o międzynarodowym znaczeniu. - To nasza odpowiedź na politykę ministerstwa nauki, która zmierza do konsolidacji placówek naukowo-badawczych ze względu na większy potencjał inwestycyjny - dodał.

Górski zwrócił uwagę, że "treść porozumienia obejmuje wszystkie aspekty życia akademickiego". Uczelnie będą tworzyć wspólne centra badawcze i bazę laboratoryjną, prowadzić wspólne kierunki studiów oraz wspólnie prowadzić studium języka polskiego dla obcokrajowców. Zamierzają również prowadzić wspólną bibliotekę akademicką i wykorzystywać obiekty sportowe należące obecnie do obu uczelni.

Na obu uczelniach powołane zostaną także zespoły robocze, których zdaniem ma być "szczegółowe opracowanie zasad współpracy". Według porozumienia wspólne placówki Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Łódzkiego będą mogły rozpocząć działalność od 1 października przyszłego roku, a wspólne kierunki studiów mogą być uruchomione od 1 października 2014 roku.

Podczas tegorocznej inauguracji roku akademickiego obie uczelnie wręczyły tytuł doktora honoris causa laureatowi Nagrody Nobla z dziedziny chemii z 2004 roku, prof. Aaronowi Ciechanoverowi. Izraelski naukowiec jest jedną z czołowych postaci współczesnej biochemii. Ciechanover otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii (wraz z prof. Avramem Hershko i Irwinem Rose) za "odkrycie cyklicznego mechanizmu degradacji białek w organizmach wyższych z udziałem ubikwityny".

Promotorami w postępowaniu o przyznanie honorowych doktoratów byli rektor UM prof. Paweł Górski oraz prof. Wanda M. Krajewska z wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Prof. Aaron Ciechanover urodził się w 1947 r. w Hajfie w Izraelu. Jego rodzice pochodzili z Polski. W 1973 r. ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, doktoryzował się w dziedzinie biochemii w Instytucie Technion. Współpracował z Avramem Hershko, a rezultatem tej współpracy było odkrycie UPS - podstawowego szlaku służącego do niszczenia uszkodzonych białek. Odkrycie znalazło zastosowanie w praktyce do tworzenia leków przeciwnowotworowych.

Obecnie profesor pracuje na Wydziale Lekarskim Izraelskiego Instytutu Technicznego-Technion w Hajfie, gdzie prowadzi laboratorium badawcze i zajęcia z biochemii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum