Lista Szanghajska 2019: w prestiżowym zestawieniu są dwie polskie uczelnie medyczne

Autor: SUM, MAK/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2019 16:14

Opublikowana została tzw. Lista Szanghajska 2019, czyli ranking najlepszych uczelni na świeci. W tym bardzo prestiżowym zestawieniu znalazło się 9 uniwersytetów z Polski, w tym dwa medyczne - informuje Śląski Uniwersytet Medyczny, który w tym rankingu został ujęty już po raz trzeci.

Lista Szanghajska 2019: w prestiżowym zestawieniu są dwie polskie uczelnie medyczne
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; FOT. SUM

Lista układana jest m.in. pod względem liczby absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczby najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczby publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science" oraz publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index), a także wielkości osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Do 1000 najlepszych szkół wyższych zakwalifikowano 9 uczelni z Polski, czyli mniej niż w zeszłym roku (wtedy było ich 12). Do pierwszej połowy tegorocznego Academic Ranking of World Universities (ARWU) zakwalifikowały się: Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski. W drugiej połowie znalazło się 7 uczelni z naszego kraju, w tym tylko dwa uniwersytety medyczne - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

- SUM został także ujęty w opublikowanym nieco wcześniej zestawieniu ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2019 w dziedzinie „medycyna kliniczna”. Oprócz SUM w tej klasyfikacji znalazły się także: Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Jagielloński, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny - podaje SUM w komunikacie prasowym.

Ranking dostępny jest na stronie:  www.shanghairanking.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum