Limity na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Jest projekt rozporządzenia

Autor: oprac. JJ • Źródło: RCL/Rynek Zdrowia25 czerwca 2021 17:55

W piątek Ministerstwo Zdrowia opublikowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2021/2022. Według tego dokumentu projektowany limit miejsc ogółem wynosi 9 029 miejsc.

Limity na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Jest projekt rozporządzenia
MZ opublikowało projekt rozporządzenia ws. limitów przyjęć na studia medyczne. Fot. Shutterstock

W uzasadnieniu projektu czytamy, że określenie limitu przyjęć na studia na ww. kierunki zostało sporządzone w podziale na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim, jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim oraz jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski, z podziałem na uczelnie posiadające uprawnienia do kształcenia na danym kierunku.

Na kierunku lekarskim - 9 029 miejsc

Na kierunku lekarskim projektowany limit miejsc ogółem wynosi 9 029 miejsc. W tym:

• na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i obcokrajowców 5 449 miejsc

• na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 1 756 miejsc

• na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 1 824 miejsc).

Czytaj również: Zamkną dwa oddziały w szpitalu wojewódzkim na Śląsku. Przez brak personelu

Na kierunku lekarsko dentystycznym - 1 342 miejsc

Natomiast na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit wynosi 1 342 miejsc. W tej liczbie:

• na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i obcokrajowców wynosi 828 miejsc

• na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 228 miejsc

• na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 286 miejsc).

Czytaj również: SOR we Wrocławiu zamknięty. Przed takim scenariuszem ostrzegali eksperci: "Nie ma medyków, nie ma leczenia"

Ogólny limit zwiększył się o 654 miejsca

W porównaniu do limitów przyznanych na rok akademicki 2020/2021 w roku akademickim 2021/2022 ogólny limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym zwiększył się o 654 miejsca.

• na kierunku lekarskim i lekarsko dentystycznym na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit został zwiększony o 341 miejsc

• na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym prowadzonych w formie jednolitych studiów magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim limit zwiększył się o 484 miejsca

• na studia prowadzone w języku innym niż język polski limit uległ zmniejszeniu łącznie o 171 miejsc.

Czytaj całość projektu rozporządzenia: legislacja.gov.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum