Likwidacja Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych. MZ zdradza szczegóły
Ministerstwo zdrowia odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą planowanej likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

- Ministerstwo zdrowia odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą planowanej likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych
- - Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace związane z analizą uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania do projektu - przyznał Piotr Bromber
- Wiceminister zdrowia dodaje, że projektowana regulacja jest analizowana "przede wszystkim w aspekcie zapewnienia wysokiej jakości kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w Polsce"
Duże braki leków w aptekach. Na liście aż 39 pozycji
Likwidacja Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych
Piotr Bromber, wiceminister zdrowia, odpowiedział na interpelację poselską zgłoszoną w połowie maja tego roku przez Karolinę Pawliczak z Lewicy dotyczącą planowanej likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia zakłada likwidację CKPiP, a co za tym idzie przeniesienie realizowanych przez tę jednostkę zadań na Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP).
- Jak wynika z danych statystycznych, średnia zdawalność egzaminów państwowych po szkoleniach specjalizacyjnych w roku ubiegłym wyniosła 99,49 proc., świadczy to o wysokiej jakości kształcenia dotychczasowych organizatorów - napisała w interpelacji do resortu Pawliczak.
Poza tym pyta resort zdrowia:
- Na jakim obecnie etapie jest procedowanie niniejszego projektu?
- Czy określony jest konkretny termin likwidacji CKPPiP?
- Ile podmiotów realizujących obecnie to zadanie będzie zmuszonych zakończyć swoją działalność?
- Ile osób związanych z tą działalnością straci pracę?
Receptę na te leki wystawi pielęgniarka. Długa lista
Kiedy Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek zostanie zamknięte?
Na pytania posłanki odpowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
- Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace związane z analizą uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania do projektu ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw - wyjaśnił.
Dodał, że zadania związane z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych mają być realizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego od 1 stycznia przyszłego roku.
Piotr Bromber zapewnia, że projektowana regulacja jest analizowana i to "przede wszystkim w aspekcie zapewnienia wysokiej jakości kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w Polsce".
- Odnosząc się do kwestii dotyczącej liczby podmiotów realizujących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych, uprzejmie informuję, że w 2021 r. kształcenie w tym obszarze realizowało ogółem 92 organizatorów, w tym 36 podmiotów będących przedsiębiorcami, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (stan na dzień 31 grudnia 2021r.). Proponowana zmiana katalogu organizatorów kształcenia może mieć wpływ na prowadzenie
działalności gospodarczej przez 36 przedsiębiorców, o ile prowadzenie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest dla nich jedynym przedmiotem prowadzonej działalności - dodał.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)