Likwidacja Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych. MZ zdradza szczegóły

Autor: oprac. SzB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia23 czerwca 2022 10:20

Ministerstwo zdrowia odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą planowanej likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Likwidacja Centrum Kształcenia Pielęgniarek i Położnych. MZ zdradza szczegóły
Jest odpowiedź na interpelację dotyczącą likwidacji CKPiP. Fot. PAP/Albert Zawada
  • Ministerstwo zdrowia odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą planowanej likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych
  • - Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace związane z analizą uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania do projektu - przyznał Piotr Bromber
  • Wiceminister zdrowia dodaje, że projektowana regulacja jest analizowana "przede wszystkim w aspekcie zapewnienia wysokiej jakości kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w Polsce"

 

Likwidacja Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych

Piotr Bromber, wiceminister zdrowia, odpowiedział na interpelację poselską zgłoszoną w połowie maja tego roku przez Karolinę Pawliczak z Lewicy dotyczącą planowanej likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. 

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia zakłada likwidację CKPiP, a co za tym idzie przeniesienie realizowanych przez tę jednostkę zadań na Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). 

- Jak wynika z danych statystycznych, średnia zdawalność egzaminów państwowych po szkoleniach specjalizacyjnych w roku ubiegłym wyniosła 99,49 proc., świadczy to o wysokiej jakości kształcenia dotychczasowych organizatorów - napisała w interpelacji do resortu Pawliczak. 

Poza tym pyta resort zdrowia:

  • Na jakim obecnie etapie jest procedowanie niniejszego projektu?
  • Czy określony jest konkretny termin likwidacji CKPPiP?
  • Ile podmiotów realizujących obecnie to zadanie będzie zmuszonych zakończyć swoją działalność?
  • Ile osób związanych z tą działalnością straci pracę?

Kiedy Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek zostanie zamknięte?

Na pytania posłanki odpowiedział wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

- Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace związane z analizą uwag zgłoszonych w ramach uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania do projektu ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw - wyjaśnił.

Dodał, że zadania związane z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych mają być realizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego od 1 stycznia przyszłego roku. 

Piotr Bromber zapewnia, że projektowana regulacja jest analizowana i to "przede wszystkim w aspekcie zapewnienia wysokiej jakości kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w Polsce". 

- Odnosząc się do kwestii dotyczącej liczby podmiotów realizujących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych, uprzejmie informuję, że w 2021 r. kształcenie w tym obszarze realizowało ogółem 92 organizatorów, w tym 36 podmiotów będących przedsiębiorcami, o których mowa w art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (stan na dzień 31 grudnia 2021r.). Proponowana zmiana katalogu organizatorów kształcenia może mieć wpływ na prowadzenie
działalności gospodarczej przez 36 przedsiębiorców, o ile prowadzenie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest dla nich jedynym przedmiotem prowadzonej działalności - dodał. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum