Lekarze szukają informacji pomagających im skutecznie leczyć. Bez narzędzi cyfrowych to już niemożliwe

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia16 listopada 2021 15:17

Ogromna liczba opracowań naukowych w medycynie powoduje, że lekarze zyskują nową wiedzę pozwalającą im precyzyjnie dopasować sposób leczenia do najbardziej skomplikowanych przypadków. Przynajmniej w teorii, ponieważ im większa liczba informacji, tym trudniej je śledzić i stosować w praktyce.

Pandemia COVID-19 unaoczniła skalę zapotrzebowania na wiarygodne informacje kliniczne Fot. Shutterstock
  • Wyzwanie polegające na bieżącym śledzeniu i stosowaniu w praktyce wytycznych naukowych pojawiło się na długo przed pandemią koronawirusa
  • Obciążeni pracą kliniczną lekarze już i tak pracują pod ogromną presją czasu, a chroniczny deficyt kadr medycznych w placówkach ochrony zdrowia nie zwiastuje szybkiej poprawy sytuacji
  • Zadaniem systemu UpToDate jest uporządkowanie wiedzy klinicznej w taki sposób, aby lekarz zyskał do nich łatwy i szybki dostęp, mając jednocześnie pewność, że ta wiedza pochodzi ze sprawdzonego źródła
  • Od 4 lutego 2020 r. system UpToDate zanotował ogółem 31,1 mln zapytań związanych z COVID-19 skierowanych przez 1,3 mln klinicystów

Tylko do grudnia 2020 roku pojawiło się ponad 200 tysięcy publikacji naukowych na temat COVID-19. Wiele z nich to ważne dla poprawy wyników leczenia wytyczne. Z drugiej strony, niektóre wskazania zostały z czasem zaktualizowane a nawet wycofane.

Wyzwanie polegające na bieżącym śledzeniu i stosowaniu w praktyce wytycznych naukowych pojawiło się na długo przed pandemią koronawirusa. Obciążeni pracą kliniczną lekarze już i tak pracują pod ogromną presją czasu, a chroniczny deficyt kadr medycznych w placówkach ochrony zdrowia nie zwiastuje szybkiej poprawy sytuacji. Do tego, polskie szpitalnictwo czeka w najbliższych miesiącach wiele reform.

Lekarze szukają informacji pomagających leczyć skutecznie i bezpiecznie

Pandemia COVID-19 unaoczniła skalę zapotrzebowania na wiarygodne i aktualne informacje kliniczne. Obrazują to statystyki zebrane z systemu wspomagania decyzji klinicznych UpToDate Wolters Kluwer, lidera w dziedzinie systemów klasy CDS (ang.: Clinical Decision Support Systems).

- Od 4 lutego 2020 roku, system UpToDate zanotował ogółem 31,1 mln zapytań związanych z COVID-19 od 1,3 mln klinicystów. Mówimy o okresie, w którym lekarze musieli podejmować szybkie decyzje w warunkach dużej niepewności. W takiej sytuacji dostęp do jednego źródła syntetyzującego najnowszą wiedzę z możliwością łatwego nawigowania okazał się być ogromną pomocą dla zespołów medycznych opiekujących się pacjentami z COVID-19. Ale nie tylko, bo stosowanie medycyny opartej na faktach powinno mieć miejsce praktycznie we wszystkich jednostkach chorobowych - zaznacza w informacji prasowej wydawnictwo Wolters Kluwer.

Szpitale wprowadzają rozwiązania CDS

UpToDate to przykład nowoczesnego bufora wiedzy. Zadaniem systemu jest uporządkowanie wiedzy klinicznej w taki sposób, aby lekarz zyskał do nich łatwy i szybki dostęp, mając jednocześnie pewność, że ta wiedza pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Za ten etap odpowiada ponad 7300 autorów i redaktorów z całego świata, którzy śledzą nowe publikacje, weryfikują je w modelu peer review (tożsamość zarówno recenzentów, jak i autorów jest jawna, a treść recenzji publicznie dostępna ), a następnie opracowują w formie skondensowanych, łatwo czytelnych podsumowań. W rezultacie lekarz otrzymuje esencję wiedzy gotowej do praktycznego zastosowania w praktyce klinicznej.

Taki postęp w dziedzinie systemów wspomagania decyzji klinicznych stał się możliwy tylko dzięki skali działania i kompetencjom, które Wolters Kluwer systematycznie rozwija od 30 lat, od chwili opracowania pierwszej wersji UpToDate w 1992 roku. Dziś z systemu obejmującego 12 000 zagadnień klinicznych w ramach 25 specjalności korzysta ponad 2 miliony lekarzy na całym świecie. Do tego w formie, która jest dla nich najwygodniejsza - przykładowo na dedykowanym stanowisku na oddziale szpitalnym lub w formie mobilnej na smartfonie oraz tablecie.

Szybkość i skalę aktualizacji zasobów naukowych dobrze obrazuje pandemia koronawirusa - UpToDate zawiera obecnie 93 tematy dotyczące COVID-19, z czego 47 zostało dodanych w 2021 roku.

Czytaj też: Dostęp do wiedzy medycznej coraz trudniejszy? Z pomocą idzie technologia

Oparte na dowodach decyzje medyczne - bez narzędzi cyfrowych to już niemożliwe

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w październiku 2021 roku, lekarze poświęcają aż 35 proc. swojego czasu pracy na czynności administracyjne. Zdecydowanie za dużo, biorąc pod uwagę, że cyfryzacja oferuje wiele rozwiązań wspomagających pracę pracowników ochrony zdrowia.

W przypadku UpToDate, lekarze mogą błyskawicznie - statystycznie w czasie jednej minuty - znaleźć wskazówki pomagające podejmować decyzje kliniczne, do tego zyskując narzędzie pomagające personalizować leczenie i opiekę. Badania wskazują, że aż 60 proc. pytań, z którymi konfrontowany jest lekarz w codziennej pracy, pozostaje bez odpowiedzi i to pomimo rosnącej liczby szkoleń oraz kongresów.

- UpToDate oferuje komplementarną do indywidualnego doświadczenia lekarzy wiedzę, prowadząc do bezpieczniejszych dla pacjenta, opartych na dowodach decyzji. Potwierdzają to kolejne analizy: korzystanie z UpToDate prowadzi do zmiany decyzji klinicznej w ok. 27 proc. przypadków. Ponadto, zawarte w systemie bazy danych leków i interakcji lekowych stanowią dodatkowe wsparcie w codziennej praktyce klinicznej - podaje Wolters Kluwer.

Źródła:

  • https://www.nature.com/articles/d41586-020-03564
  • Covell, DG. Ann Intern Med 1985; 103:596; Green, ML. AM J Med 2002; 109:218; Osheroff, JA. Ann Intern Med 1991:575; Ely, JW. J Am Med Inform Assoc 2005; 12:217; Gorman, PN. Med Decis Making 1995; 15:113.

Czytaj też: Bazy danych nie leczą. Ale coraz bardziej wspierają lekarzy w diagnozowaniu i terapii

W szpitalach kwitnie zbieractwo danych. Często cennych. Ale nikt ich nie analizuje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum