×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze apelują do MZ o wstrzymanie wejścia w życie nowych programów specjalizacji

Autor: oprac. JJ • Źródło: Rynek Zdrowia16 lutego 2023 14:10

Naczelna Izba Lekarska opublikowała stanowisko związane z wątpliwościami części środowiska lekarskiego co do nowych programów szkolenia specjalizacyjnego. Ich aktualizację Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego chce zakończyć do końca lutego, mimo zgłaszanych do nich uwag.

Lekarze apelują do MZ o wstrzymanie wejścia w życie nowych programów specjalizacji
Naczelna Rada Lekarska apeluje o wstrzymanie wejścia w życie nowych programów szkolenia specjalizacyjnego. Fot. Shutterstock
  • Zastrzeżenia części środowiska lekarskiego budzą nowe programy specjalizacji, przede wszystkim ich skrócenie z 5 do 4 lat, m.in. w dziedzinach onkologii klinicznej, diabetologii czy też chorób płuc
  • Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Ministra Zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowymi

Zastrzeżenia środowiska lekarskiego budzi skrócenie (z 5 do 4 lat) niektórych programów szkolenia specjalizacyjnego, m.in. w dziedzinach onkologii klinicznej, diabetologii czy też chorób płuc. Jak twierdzą przedstawiciele dwóch towarzystw, którzy brali udział w przygotowaniu nowych modułów, o planach dotyczących skrócenia trwania specjalizacji nie zostali nawet poinformowani.

Wobec doniesień dotyczących wątpliwości środowiska lekarskiego na temat nowych programów specjalizacji "Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do Ministra Zdrowia o wstrzymanie wprowadzenia w życie nowych programów do czasu merytorycznych uzgodnień ze środowiskiem lekarskim i towarzystwami naukowym".

"Wątpliwości dotyczące opublikowanych na stronie CMKP wersji programów obejmują w szczególności praktyczną dostępność do wymaganych w programach procedur, skrócenie czasu trwania szkolenia specjalizacyjnego i zmiany w zakresie odbywania obowiązkowych dyżurów na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych” - napisano w apelu.

Dodajmy, że tuż po pojawieniu się stanowisk reprezentantów towarzystw medycznych, prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego stwierdził, że  "nie zamierza się tłumaczyć z nowych programów", bo nie jest ich autorem. 

- CMKP tylko redaguje je i przekazuje do zatwierdzenia przez ministra zdrowia. Za treść odpowiada przewodniczący zespołu ekspertów - zaznaczył w Rynku Zdrowia. - Zgodnie z opinią zespołów z poszczególnych dziedzin, część programów została skrócona, oczywiście zachowując zgodność z przepisami europejskimi. Wszystkie opracowywane są tak, by były zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum