×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarki i pielęgniarki szkolą się z ratownictwa na polu walki. Patronuje im Pierwsza Dama

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe19 września 2023 19:30

- Warsztaty będą rwały do końca tego tygodnia. Mam tez informację, że kolejne zostaną przeprowadzone w październiku - poinformowała Rynek Zdrowia Anna Rubaj, rzecznik prasowa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lekarki i pielęgniarki szkolą się z ratownictwa na polu walki. Patronuje im Pierwsza Dama
Uczestniczki warsztatów wraz z małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Dudą. Fot. Shutterstock
  • Instruktorzy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Zakładu Ratownictwa Medycznego WUM szkolą ukraińskie lekarki, felczerki i pielęgniarki
  • Szkolenia dotyczą udzielania zaawansowanej pomocy medycznej pacjentom w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego
  • W kursie odbywającym się w Polsce bierze udział 90 kobiet. Szkoleniom patronuje Agata Kornhauser-Duda

Te kobiety pracują w strefach działań zbrojnych

Szkolenia realizowane przez WUM przeznaczone są dla ukraińskich lekarek, felczerek i pielęgniarek, jednostek ratownictwa medycznego, pracujących na co dzień w strefach działań zbrojnych. A także dla tych kobiet-medyków, które transportują najciężej rannych pacjentów ze strefy działań wojennych do bezpieczniejszych ośrodków medycznych w zachodniej Ukrainie. 

- Szkolenia odbywają się w trzech turach po 30 osób w trzech różnych terminach. Pierwsza tura rozpoczęła zajęcia 11 września. Program 50-godzinnego kursu zakłada realizację zagadnień z zakresu medycyny ratunkowej oraz elementów związanych z postępowaniem na polu walki lub/i w sytuacji bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego (TCCC - Tactical Combat Casualty Care) - poinformowała rzeczniczka WUM Anna Rubaj.

Jak poinformował WUM, głównym założeniem szkolenia jest zapoznanie cywilnych lekarek i felczerek z Ukrainy z zasadami zachowania się w razie bezpośredniego zagrożenia. Chodzi o takie sytuacje jak np. ostrzał, bombardowanie, „active shooter”. Celem szkolenia jest również to, alby uczestniczki zyskały praktyczne umiejętności zaopatrywania poszkodowanych w wyniku ostrzału, wybuchu bomby czy wypadku komunikacyjnego. Szkolenia mają przede wszystkim charakter praktyczny, w części symulujący realne zdarzenia z wykorzystaniem pozoracji klinicznej i środowiskowej.

 

Pomoc i opieka psychologiczna

W trakcie szkoleń przeprowadzane są również zajęcia z psychologiem.

- Praca ukraińskiego personelu medycznego wiąże się z wysokim poziomem stresu. Stan bezpośredniego zagrożenia, wielu poszkodowanych z drastycznymi obrażeniami - to wszystko zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji o podłożu zespołu stresu pourazowego (PTSD - post-traumatic stress disorder). Uwzględniając te kwestie, dodatkowym elementem kursu są warsztaty z psychologiem/psychoterapeutą, który przeprowadza trening i wyposaża uczestników w narzędzia umożliwiające autoterapię w tego typu zaburzeniach - wyjaśnia WUM. Patronat nad szkoleniami objęła polska Pierwsza Dama. Odwiedział uczestniczki i istruktorów, i obserwowała, na czym polegają warsztaty z metod ewakuacji spod ostrzału, użycia opasek uciskowych oraz protokołu postępowania z poszkodowanym urazowym. Była też okazja do rozmów, w której szkolące sie podkreśliły potrzebę ich kontynuowania. 

- Z przekazanych mi informacji wynika, że kolejne szkolenia zrealizowane zostaną w paźdzerniku - przekazała Rubaj.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze