Kurs dla opiekunów medycznych. Dotyczy 9 tysięcy osób kształconych w starym systemie

Autor: oprac. JKB • Źródło: OSOM, zdrowie.gov.pl, Rynek Zdrowia13 stycznia 2023 15:00

Jak informuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, ruszyła rekrutacja dla opiekunów medycznych kształconych w starym systemie (kwalifikacje Z.4, MS.04, MED.3). Tym sposobem osoby posiadające dyplom opiekuna medycznego uzyskają kompetencje wprowadzone w kwalifikacji MED.14.

Kurs dla opiekunów medycznych. Dotyczy 9 tysięcy osób kształconych w starym systemie
Trwa nabór na kurs dla opiekunów medycznych kształconych w starym systemie. Fot. Shutterstock
  • Trwa projekt "Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju". Celem jest podniesienie kwalifikacji i kompetencji zawodowych opiekunów medycznych na terenie całego kraju
  • W związku z tym ruszyła rekrutacja dla opiekunów medycznych kształconych w starym systemie, czyli dla osób, które otrzymały kwalifikacje do wykonywania zawodu przed 1 września 2021 roku
  • Jest to jedyna możliwość, by uzyskać dodatkowe kompetencje. Wszelkie inne płatne kursy oferowane przez firmy nie będą uznane przez pracodawcę – przypomina Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych

Kurs dla opiekunów medycznych

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych  przypomina, że ruszyła rekrutacja dla opiekunów medycznych kształconych w starym systemie (kwalifikacje Z.4, MS.04, MED.3). Zyskają dzięki temu kompetencje wprowadzone w kwalifikacji MED.14.

Projekt jest bezpłatny dla uczestników i będzie realizowany w dwóch formach: teoretycznej (online) i praktycznej (w różnych miejscowościach, lista będzie opublikowana w późniejszym terminie). Jest to jedyna możliwość, by uzyskać dodatkowe kompetencje. Wszelkie inne płatne kursy oferowane przez firmy nie będą uznane przez pracodawcę – zaznacza OSOM.

Kurs związany jest z projektem "Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju".

Najważniejsze zasady dla opiekunów

Na stronie dotyczącej Funduszy Europejskich w Polsce czytamy, że "celem głównym projektu jest podniesienie kwalifikacji opiekunów medycznych, poprzez realizację kursu kwalifikacyjnego, który umożliwi uzupełnienie wiedzy i umiejętności osób, które uzyskały kwalifikacje opiekuna medycznego przed wdrożeniem zmienionej podstawy programowej kształcenia w tym zawodzie, w zakresie kwalifikacji MED.14".

Głównym działaniem w projekcie jest realizacja kursu kwalifikacyjnego dla opiekunów medycznych, uzupełniającego wiedzę i umiejętności z zakresu wykonywanych czynności i procedur u pacjentów, w tym u pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej, w tym w szczególności choroby COVID-19, w trakcie choroby oraz po jej przebyciu, dotychczas zarezerwowanych dla zawodu pielęgniarki, dotyczących m.in. wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawania leków różnymi drogami czy też opieki nad osobami z demencją – wyjaśniono.

Projekt jest tym samym skierowany do 9 tysięcy opiekunów medycznych  z obszaru całego kraju, którzy uzyskali kwalifikacje do wykonywania zawodu przed dniem 1 września 2021 roku.

Regulamin, formularz rekrutacji oraz dodatkowe informacje znajdują się na stronie poświęconej Funduszom Europejskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum