×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kujawsko-Pomorskie: samorząd finansuje badania przesiewowe tętniaka aorty brzusznej

Autor: czasopisma.viamedica.pl, RR/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 14 maja 2012 15:43Zaktualizowano: 14 maja 2012 15:51

Prof. Arkadiusz Jawień zwrócił nam uwagę, że realizowany w Poznaniu program prewencyjny "Szeroka Aorta" dotyczący badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej wcale nie jest pierwszym w Polsce programem samorządowym w tym zakresie.

Kujawsko-Pomorskie: samorząd finansuje badania przesiewowe tętniaka aorty brzusznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

A taką błędną informację podaliśmy 13 maja za lokalnym dodatkiem Gazety Wyborczej. Profesor ma rację, dziękujemy za zwrócenie uwagi.

Od kilku lat samorząd województwa kujawsko-pomorskiego również finansuje takie programy. Np. w kwietniu br. zakończono konkurs ofert na wybór realizatora programu zdrowotnego pn. ”Kujawsko-Pomorski Program Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej” w zakresie przeprowadzania badań przesiewowych (USG aorty brzusznej).

Poza tym po trwającej trzy lata akcji profilaktycznej, w Acta Angiologica (prof. Jawień jest redaktorem naczelnym tego oficjalnego periodyku Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej) ukazały się właśnie teraz ”Wstępne wyniki pierwszego w Polsce programu przesiewowego w tętniaku aorty brzusznej w województwie kujawsko-pomorskim”.

We wnioskach napisano, że na podstawie uzyskanych danych stwierdzono częstość występowania TAB (tętniaka aorty brzusznej) podobną do tej z piśmiennictwa. Dodatkowo stwierdzono także zależności między wiekiem, paleniem tytoniu i występowaniem rodzinnym TAB a zachorowaniem na TAB.

Więcej: www.czasopisma.viamedica.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum