Kujawsko-Pomorskie: samorząd finansuje badania przesiewowe tętniaka aorty brzusznej
Prof. Arkadiusz Jawień zwrócił nam uwagę, że realizowany w Poznaniu program prewencyjny "Szeroka Aorta" dotyczący badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej wcale nie jest pierwszym w Polsce programem samorządowym w tym zakresie.

A taką błędną informację podaliśmy 13 maja za lokalnym dodatkiem Gazety Wyborczej. Profesor ma rację, dziękujemy za zwrócenie uwagi.
Od kilku lat samorząd województwa kujawsko-pomorskiego również finansuje takie programy. Np. w kwietniu br. zakończono konkurs ofert na wybór realizatora programu zdrowotnego pn. ”Kujawsko-Pomorski Program Badań Przesiewowych w Kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej” w zakresie przeprowadzania badań przesiewowych (USG aorty brzusznej).
Poza tym po trwającej trzy lata akcji profilaktycznej, w Acta Angiologica (prof. Jawień jest redaktorem naczelnym tego oficjalnego periodyku Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej) ukazały się właśnie teraz ”Wstępne wyniki pierwszego w Polsce programu przesiewowego w tętniaku aorty brzusznej w województwie kujawsko-pomorskim”.
We wnioskach napisano, że na podstawie uzyskanych danych stwierdzono częstość występowania TAB (tętniaka aorty brzusznej) podobną do tej z piśmiennictwa. Dodatkowo stwierdzono także zależności między wiekiem, paleniem tytoniu i występowaniem rodzinnym TAB a zachorowaniem na TAB.
Więcej: www.czasopisma.viamedica.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)