Kto na studia medyczne, bo zamykamy listy...

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2010 11:33

Na uniwersytetach medycznych trwa rekrutacja kandydatów na studia, ale nie wiedzą, ilu ich mogą przyjąć.

W opinii dr Henryka Rebandela – sekretarza sekcji rekrutacji i oceny jakości Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rekrutacja dopiero się rozkręca i nie można oceniać rzeczywistego zainteresowania.  I to z powodów czysto formalnych.

– 30 czerwca tegoroczni maturzyści otrzymali dopiero świadectwa, a do 4 lipca mieli czas na zakładanie aplikacji i internetową rejestrację. Teraz mogą jeszcze do 8 lipca nanosić ostateczne poprawki i uzupełniać aplikacje – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Henryk Rebandel.  – Na razie więc nie wiemy, jakie będzie zainteresowanie ostateczne poszczególnymi kierunkami studiów medycznych w Warszawie. Taka gra w ciuciubabką, w związku z tym, że studenci rejestrują się na różnych uczelniach, będzie trwała do końca września – zauważa Rebandel.

Zwraca również uwagę na inne przeszkody natury formalnej. Nie weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne. Projekt tego rozporządzenia na stronie internetowej ministerstwa zdrowia dopiero 1 lipca i trafił do konsultacji społecznych.

W opinii przedstawiciela Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego można więc obecnie jedynie mówić o liczbie studentów, których uczelnia może przyjąć. O indeks na tej uczelni może ubiegać się łącznie ok. 1750 osób, w tym 400 osób na wydział lekarski.

Podobna sytuacja jest we wszystkich uczelniach. Ewa Kropiwnicka z biura promocji i rekrutacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku powiedziała nam, że zgłoszeń jak co roku jest wiele.

– Zakończyliśmy rekrutację na wydział lekarski (3380 chętnych), farmację (1190 kandydatów) i lekarsko-dentystyczny (1850 kandydatów), ale ponieważ nie ukazało się jeszcze rozporządzenie w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne i nie wiemy naprawdę,  ile osób może u nas studiować na poszczególnych kierunkach, nie określamy możliwości uczelni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum