Kredyt na studia medyczne do umorzenia. Co trzeba wiedzieć? NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

Autor: PAP • Źródło: PAP01 września 2021 06:00

Rząd umożliwi studentom kierunku lekarskiego ubieganie się o kredyt z możliwością jego późniejszego umorzenia. Zmiany zaczną obowiązywać już w I semestrze roku akademickiego 2021/2022.  Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać taki kredyt?

Kredyt na studia medyczne do umorzenia. Co trzeba wiedzieć? NAJWAŻNIEJSZE ZASADY
Kredyty na studia medyczne. Jakie zasady przyznawania i umorzenia? Foto: Shutterstock
 • Kredyt na studiach lekarskich z możliwością umorzenia wprowadza nowelizacja, której projekt przyjął we wtorek rząd
 • Chodzi o projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz o zmianie niektórych innych ustaw
 • MZ opublikowało komunikat, który doprecyzowuje co dokładnie znalazło się w nowelizacji

"Nieustannie pracujemy nad tym, żeby lekarzy w Polsce przybywało, w szczególności w dziedzinach priorytetowych. Od lat zwiększamy liczbę uczelni, w których można studiować medycynę i pielęgniarstwo. Teraz przygotowaliśmy specjalne rozwiązania dla przyszłych lekarzy - ustawę o kredytach studenckich, która ma spowodować, że pojawi się więcej możliwości płatnego studiowania z warunkiem umorzenia pożyczki" - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, cytowany w komunikacie MZ.

Dodał, że nowe rozwiązanie będzie także ograniczać zjawisko emigracji polskich absolwentów medycyny.

Czytaj także na ten temat:  Niedzielski: rząd będzie umarzał kredyty studentom kierunków medycznych

Kredyt na studia medyczne: najważniejsze zasady

Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort zdrowia o kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci odbywający studia na kierunku lekarskim, prowadzone w języku polskim na warunkach odpłatności w polskich uczelniach wyższych (studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne lub niestacjonarne w uczelniach niepublicznych).

O kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2021/2022 (kontynuujący studia), jak również podejmujący studia, począwszy od roku 2021/2022 (podejmujący studia), przy czym po raz pierwszy o kredyt będzie można ubiegać się w pierwszym semestrze roku akademickiego 2021/2022.

Projekt nowelizacji przyjęty przez rząd zakłada, że kredyt będzie miał preferencyjny charakter, m.in.: niskie oprocentowanie, możliwość wystąpienia o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty, możliwość wydłużenia lub skrócenia okresu spłaty czy możliwość obniżenia wysokości miesięcznej raty kredytu, a w przypadku trudnej sytuacji życiowej - możliwość zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż rok.

Kredytowanie studiów odbywać się będzie w transzach wypłacanych przez bank na wyodrębniony rachunek uczelni, przez okres trwania studiów, nie dłużej jednak niż przez 6 lat.

W czasie odbywania studiów odsetki należne bankowi będą pokrywane przez Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych - fundusz utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Sprawdź: Morawiecki odpowiada Grodzkiemu: Nie zamkniemy szpitali

Kredyt na studia medyczne: umorzenie

Studenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z kredytu na studia medyczne, uzyskają możliwość pokrycia częściowego albo całkowitego kosztu kształcenia, a następnie - po spełnieniu warunków - jego częściowego lub całkowitego umorzenia.

Projekt zakłada również umorzenie kredytu w całości będzie możliwe pod warunkiem spełnienia łącznie warunków: obowiązku odpracowania studiów po ich ukończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat w okresie 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w publicznej służbie zdrowia; obowiązku uzyskania tytułu specjalisty w wymienionym okresie, w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.

Decyzje umarzające kredyt na studia medyczne będzie wydawał minister zdrowia, a także w ograniczonym zakresie banki.

Koszt kształcenia obejmujący okres sześcioletnich studiów na kierunku lekarskim w kraju wynosi, w zależności od uczelni, od 200 tys. zł do 250 tys. zł. Przy założeniu, że wszyscy lekarze, którzy ukończyli nieodpłatne studia w kraju, a także pobrali zaświadczenie oraz wyjechali do pracy w UE, koszt dla budżetu państwa, a więc również polskiego podatnika, w latach 2004-2019 r., wyniósł ok. 4 mld zł. 

 Czytaj również: Ile będą kosztowały podwyżki polityków? Kuriozalna odpowiedź Kancelarii Prezydenta. W MF i KPRM nie wiedzą

Kredyt na studia medyczne z opcją umorzenia. To trzeba wiedzieć:

 • o kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci odbywający studia na kierunku lekarskim, prowadzone w języku polskim - studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne lub niestacjonarne w uczelniach niepublicznych
 • o kredyt na studia medyczne będą mogli ubiegać się studenci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2021/2022 (kontynuujący studia), jak również podejmujący studia, począwszy od roku 2021/2022 (podejmujący studia), przy czym po raz pierwszy o kredyt będzie można ubiegać się w pierwszym semestrze roku akademickiego 2021/2022.
 • kredyt będzie miał preferencyjny charakter, m.in.: niskie oprocentowanie, możliwość wystąpienia o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty, możliwość wydłużenia lub skrócenia okresu spłaty czy możliwość obniżenia wysokości miesięcznej raty kredytu
 • w przypadku trudnej sytuacji życiowej przewiduje się możliwość zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż rok.
 • kredytowanie studiów odbywać się będzie w transzach wypłacanych przez bank na wyodrębniony rachunek uczelni, przez okres trwania studiów, nie dłużej jednak niż przez 6 lat.
 • w czasie odbywania studiów odsetki należne bankowi będą pokrywane przez Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych - fundusz utworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
 • projekt zakłada umorzenie kredytu - w całości będzie możliwe pod warunkiem spełnienia łącznie warunków: obowiązku odpracowania studiów po ich ukończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat w okresie 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w publicznej służbie zdrowia; obowiązku uzyskania tytułu specjalisty w wymienionym okresie, w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.
 • decyzje umarzające kredyt na studia medyczne będzie wydawał minister zdrowia, a także w ograniczonym zakresie banki.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum