Kredyt na studia medyczne. Projekt ustawy jest gotowy ZASADY

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia30 września 2021 10:11

W piątek 1 października w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o kształceniu lekarzy. Proponowane zmiany dotyczą także kredytu studenckiego. Jego formuła wywołała oburzenie wśród rezydentów.

Studenci będą mogli umorzyć kredyt dzięki jego odpracowaniu. Fot. Shutterstock
 • W Sejmie 1 października jednym z ważniejszych tematów poruszanych na posiedzeniu będzie temat kształcenia lekarzy w szkołach zawodowych, ale także kredytów studenckich
 • Zgodnie z projektem, o kredyt na studia medyczne będą mogli się ubiegać studenci odbywający studia na kierunku lekarskim (prowadzone w języku polskim) na warunkach odpłatności w polskich uczelniach wyższych
 • Będzie możliwe także umorzenie kredytu w całości. Stanie się to pod warunkiem m.in. obowiązku odpracowania studiów po ich zakończeniu przez okres nie krótszy iż 10 lat w publicznej służbie zdrowia

Kredyt na studia medyczne 1 października w Sejmie

Projekt rządowej ustawy o kształceniu lekarzy w szkołach zawodowych cały czas wzbudza niemałe emocje, szczególnie wśród medyków i studentów kierunków lekarskich. Także pomysł związany z kredytami na studia medyczne wywołał oburzenie. Zgodnie bowiem z proponowanym projektem, odpłatne studia wiążą się z ich późniejszym odpracowaniem w publicznej służbie zdrowia.

Zmiany zakładają, że o kredyt będą mogli ubiegać się:

 • studenci na kierunku lekarskim,
 • studiów prowadzonych w języku polskim na warunkach odpłatności w polskich uczelniach wyższych (studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne lub niestacjonarne w uczelniach niepublicznych)

Jak czytamy, kredyt na studia będzie dostępny dla studentów, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2021/2022 (kontynuujący naukę), a także osoby podejmujące studia od roku 2021/2022 – po raz pierwszy o kredyt można się ubiegać w pierwszym semestrze.

Czytaj: 1 października w Sejmie projekt ustawy o kształceniu lekarzy w szkołach zawodowych

Kredyt na studia medyczne ZASADY 

Według nowych zasad, kredyt na studia medyczne będzie miał charakter preferencyjny, włączając w to m.in. możliwość wcześniejszej spłaty czy zawieszenie spłaty kredytu na okres nie dłuższy niż rok.

Charakter kredytu:

 • niskie oprocentowanie;
 • możliwość wystąpienia o wcześniejsze rozpoczęcie spłaty, możliwość wydłużenia albo skrócenia okresu spłaty;
 • możliwość obniżenia wysokości miesięcznej raty kredytu;
 • w przypadku trudnej sytuacji życiowej – możliwość zawieszenia spłaty kredytu wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż rok;
 • kredytowanie studiów będzie odbywać się w transzach wypłacanych przez bank na oddzielny rachunek uczelni przez cały okres studiów.

Co ważne, studenci uzyskają możliwość częściowego albo całkowitego kosztu kształcenia, a po spełnieniu warunków – jego częściowego/całkowitego umorzenia. Będzie istniała także możliwość umorzenia kredytu w całości po spełnieniu warunków:

 • obowiązku odpracowania studiów po ich zakończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat (w okresie 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów) w publicznej służbie zdrowia;
 • obowiązku uzyskania tytułu specjalisty w wymienionym okresie w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.

Projekt zakłada, że decyzje umarzające kredyt na studia medyczne będzie wydawał minister zdrowia. W ograniczonym zaś zakresie banki.

Na umorzenie kredytu za pomocą odpracowania, zwrócili uwagę lekarze rezydenci. Wprost określili pomysł "nieetycznym, niewolniczym projektem".

Czytaj: Rezydenci oceniają rządowy kredyt na studia medyczne: niewolniczy kontrakt

Niedzielski o szkołach zawodowych dla lekarzy. "Standard zostanie utrzymany"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum