Kraków: uczuleni na słońce

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 17 września 2009 08:57

W piątek i sobotę (18-19 września 2009 r.) w międzynarodowym towarzystwie lekarze alergolodzy będą dyskutować o fotoalergii. To pierwsza międzynarodowa Konferencja Fotoalergii (Photoallergy Meeting & Photopatch Test Course).

Kraków: uczuleni na słońce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fotoalergia to niezmiernie ważny, lecz mało znany problem zdrowotny i społeczny. Fotoalergia należy do chorób skóry prowokowanych przez światło (zwanych potocznie „uczuleniem na słońce”) dotyczących bez mała 5 proc. Polaków. Wykazały to badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez Instytut Dermatologii w Krakowie.

Wbrew pozorom wcale nie chodzi tutaj o banalne oparzenia słoneczne! Większość chorych nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich „uczulenie na słońce” może być objawem choroby o potencjalnie ciężkim przebiegu, niekiedy nawet groźnej dla życia. Wydaje się niestety, że również nie wszyscy lekarze zdają sobie z tego sprawę. Zbyt często pacjenci z fotoalergią słyszą od lekarzy, że „tego się nie diagnozuje”, „tego się nie leczy”, „trzeba się nauczyć żyć z tym do końca życia”.

Organizatorzy konferencji mają nadzieję, że przyczynią się do zmiany tego stanu rzeczy. Wykłady wygłoszą światowej sławy specjaliści w dziedzinie fotoalergii z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii oraz Polski – autorzy podręczników, twórcy międzynarodowych standardów medycznych w tej dziedzinie.

Do Krakowa przybędzie 110 specjalistów z 18 krajów z 4 kontynentów. Odległość, jaką przebyć muszą niektórzy spośród uczestników (np. z Australii czy USA) uzmysławia wyjątkowość konferencji. Dobitnie świadczy, że problem fotoalergii ma zasięg globalny.

Patronem konferencji jest Europejskie Towarzystwo Wyprysku Kontaktowego (ESCD), uznana organizacja europejska o ponad 20-letniej historii, skupiająca wysokiej klasy specjalistów. Patronat ESCD nad naszą konferencją stanowi wielkie wyróżnienie. Starania o uzyskanie zgody na organizację w Krakowie konferencji pod patronatem tej organizacji trwały od 2006 r.

Program konferencji oraz streszczenia wykładów zamieszczono na stronie www.photopatch.eu oraz o Europejskim Towarzystwie Wyprysku Kontaktowego:  www.escd.org.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze