Kraków: szpital w Prokocimiu wyróżniony za edukowanie rodziców wcześniaków

Autor: Dziennik Polski24/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2018 13:00

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu został wyróżniony w konkursie Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta 2017. Nagrodę otrzymał za projekt "Środowe spotkania dla rodziców" skierowany do opiekunów dzieci leczonych na Oddziale Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu. Fot. Archiwum

Autorem konkursu jest Fundacja JOY-AIM, która pragnie promować praktyki, które czynią placówkę medyczną bardziej przyjazną dla pacjenta.

Szpital w Prokocimiu został doceniony za cykl cotygodniowych, bezpłatnych zajęć z wykwalifikowanym personelem lecznicy, podczas których rodzice uczą się, jak zaopiekować się wcześniakiem czy chorym noworodkiem. Zajęcia odbywają się w każdą środę, a ich inicjatorem jest personel szpitala.

Projekt jest podzielony na siedem różnych bloków tematycznych, cyklicznie powtarzanych. Dzięki temu z zajęć może skorzystać każdy rodzic, bez względu na moment przyjęcia dziecka na oddział. Podczas warsztatów personel szpitala pomaga opiekunom oswoić się z nową sytuacją, tłumaczy podstawowe pojęcia medyczne i uczy samodzielnej opieki nad chorym dzieckiem. Ułatwia to rodzinie powrót z oddziału do domu i daje szansę na bardziej efektywny proces rehabilitacji i leczenia poza placówką.

Częścią projektu są także warsztaty z pierwszej pomocy w zakresie bezdechu i zakrztuszeń u niemowląt.

Pierwsze spotkania personelu z opiekunami małych pacjentów odbyły się w sierpniu 2016 r. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum