Kraków: rozpoczynają otwarte kursy chirurgii robotycznej da Vinci

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 12:15

Od sierpnia w Krakowskim Szpitalu na Klinach rusza program szkoleniowy dla lekarzy w zakresie zabiegów wykonywanych z zastosowaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci. Obecnie w Polsce pracuje 6 jednostek posiadających autoryzowany system wsparcia chirurgicznego da Vinci.

Kraków: rozpoczynają otwarte kursy chirurgii robotycznej da Vinci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krakowski Szpital na Klinach uruchomił kompleksowy program zabiegów robotycznych w zakresie urologii, ginekologii oraz chirurgii ogólnej, chirurgii kolorektalnej oraz bariatrii. Teraz realizuje otwarty program szkoleń dla lekarzy w zakresie technik robotycznych. Jak stwierdza kierownictwo szpitala, jest to pierwszy taki program szkoleniowy w kraju.

- Tworząc w Krakowie Centrum Chirurgii Robotycznej zapowiadaliśmy, że chcemy zbudować program rozwoju umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona kadry medycznej w Polsce. Dzięki światowej klasy specjalistom, udało się nam ten cel osiągnąć. Jako pierwsi w Polsce będziemy szkolić lekarzy w zakresie technik chirurgicznych z wykorzystaniem systemu da Vinci - mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy Neo Hospital, cytowana w informacji przekazanej mediom przez Krakowski Szpital na Klinach.

Warsztaty odbywają się w języku polskim i angielskim, w niewielkich, 4-osobowych grupach. Podczas trzydniowych szkoleń, lekarze zapoznają się zasadami pracy robota da Vinci, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą, mają możliwość ćwiczeń na trenażerach oraz odbywają wirtualne treningi na najnowszej generacji symulatorze SimNow, produkowanym i opatentowanym przez amerykański koncern Intuitive Surgical. Kurs kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym. Kurs jest dostępny również dla lekarzy spoza Polski.

Symulator SimNow to pierwsze tej klasy urządzenie do treningu wirtualnego w Polsce. Zostało udostępnione dzięki współpracy Krakowskiego Szpitala na Klinach z firmą Synektik, wyłącznym dystrybutorem sprzętu da Vinci w Polsce.

Jak podaje szpital w informacji dla mediów, kierownikiem kursu jest prof. Tomasz Rogula, specjalista chirurgii metabolicznej, bariatrycznej, laparoskopowej, robotowej i ogólnej, który od ponad 20 lat pracuje w USA, a od niedawna również w Polsce. Pracował m.in. w Cleveland Clinic. W czasie swojej pracy w Cleveland Clinic utworzył i kierował pierwszym ośrodkiem robotowej chirurgii bariatrycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze