Kraków: edukacyjna moda na zdrowie i urodę

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 października 2009 15:10

Na krakowskich uczelniach w październiku naukę rozpoczyna kilka tysięcy nowych studentek i studentów kierunków związanych z promocją zdrowia i pielęgnacją urody.

Kraków: edukacyjna  moda na zdrowie i urodę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W latach 90. hitem były kierunki kształcące specjalistów od marketingu, handlu, biznesu oraz zarządzania i finansów. Po roku 2000 trend przechylił się w stronę psychologii, socjologii, prawa czy dziennikarstwa. Dzisiaj oscyluje w kierunku zdrowia i urody.

Styl życia w ostatnich latach zmienił się na tyle, że starzejące się społeczeństwo coraz mocniej zaczyna dbać o zdrowie, ale też o urodę. Otwarcie europejskich granic też wpłynęło na polski rynek pracy. Uczelnie wyższe, by nie kształcić bezrobotnych absolwentów, starają się więc do rynku .

W Krakowie pojawia się coraz więcej salonów kosmetycznych, gabinetów medycyny estetycznej, centrów spa, ośrodków rekreacyjnych, zakładów rehabilitacji czy organizacji promujących zdrowie, oferujących coraz to nowocześniejsze i bardziej wyszukane usługi. Ich pojawienie się na rynku jest efektem dynamicznego rozwoju kosmetologii i fizjoterapii na krakowskich uczelniach wyższych. Kraków stał się centrum tzw. turystyki zdrowotnej.

Kosmetologię i fizjoterapię oferuje Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia, która jako pierwsza szkoła w Polsce południowo-wschodniej zaczęła specjalizować się w prozdrowotnych kierunkach. Ponadto fizjoterapię na uczelniach publicznych prowadzi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademia Wychowania Fizycznego. Kosmetologię można też studiować na Krakowskiej Akademii im. Frycza-Modrzewskiego i w Małopolskiej Wyższej Szkole Zawodowej

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia w tegorocznym rankingu edukacyjnym Rzeczpospolitej i Perspektyw wśród 78 uczelni niepublicznych zajęła 28. miejsce.

– To pokazuje, jak szybko KWSPZ pnie się w górę – podkreśla Ewa Podobińska, kanclerz szkoły.

W KWSPZ kształci się obecnie w kierunku kosmetologii już ponad 1300 studentów. Duży nacisk kładzie się na perspektywy zawodowe absolwentów, dlatego kształci się ich nie tylko do pracy w salonach kosmetycznych i centrach spa, ale także przygotowuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i firm z szeroko rozumianej promocji zdrowia i urody.

Absolwenci szkoły zznajdują zatrudnienie w centrach odnowy biologicznej, gabinetach kosmetycznych, firmach produkujących kosmetyki i organizacjach zajmujących się promocją zdrowia. Szkoła prowadzi też studia podyplomowe z zakresu kosmetologii dla kosmetologów, kosmetykologii i kosmetologii dla lekarzy.

W tym roku akademickim 300 nowych studentów na studia stacjonarne z kosmetologii przyjęła także Małopolska Wyższa Szkoła Zawodowa. Krakowska Akademia im. Frycza-Modrzewskiego przygotowuje swoich studentów do pracy w firmach farmaceutycznych, laboratoriach, ośrodkach analizujących jakość produktów kosmetycznych.

Coraz większą popularnością w Krakowie cieszy się też fizjoterapia. W tym roku na 90 miejsc na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej Akademii Wychowania Fizycznego było ponad 400 kandydatów. Nabór prowadziło też Collegium Medicum i Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia.

Najwięcej specjalności i najbardziej zróżnicowane możliwości oferuje Collegium Medicum. W Instytucie Fizjoterapii jest sześć specjalności przygotowujących studentów do przyszłej pracy. AWF oferuje studia doktoranckie i daje absolwentom możliwość uzyskania dodatkowej specjalizacji poprzez studiowanie jednego z siedmiu atrakcyjnych modułów zakończonych zaliczeniem i egzaminem. Akademia im. Frycza-Modrzewskiego uruchomiła studia podyplomowe, specjalność: praca z chorymi w opiece paliatywnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum