Kraków: Drug Discovery and Development nowym kierunkiem studiów w CM UJ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2019 15:20

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie planuje uruchomienie studiów poświęconych lekom. Jak poinformowała we wtorek (2 kwietnia) uczelnia, Drug Discovery and Development jest pierwszym takim kierunkiem w Polsce oraz jednym z siedmiu w Europie.

Kraków: Drug Discovery and Development nowym kierunkiem studiów w CM UJ
U podstaw utworzenia nowego kierunku leżała diagnoza zarówno rynku pracy, jak i oferty edukacyjnej Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To studia drugiego stopnia. Mają ruszyć w przyszłym roku akademickim, obecnie trwa rekrutacja. Kierunek jest przeznaczony dla absolwentów studiów wyższych (co najmniej licencjackich) na kierunkach z dziedziny nauk farmaceutycznych, medycznych, chemicznych, biologicznych. Kandydaci muszą bardzo dobrze znać język angielski.

- U podstaw utworzenia nowego kierunku leżała diagnoza zarówno rynku pracy, jak i oferty edukacyjnej. Istnieje także trzeci aspekt, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, a mianowicie - kto w tej chwili wypełnia pozaapteczny sektor farmaceutyczny? Są to w większości "niefarmaceuci", a zatem osoby w większości zdobywający wiedzę z obszaru farmacji w ramach staży u pracodawców lub dopiero po zatrudnieniu - mówi prof. Marcin Kołaczkowski, prodziekan ds. strategii i rozwoju Wydziału Farmaceutycznego UJ.

Jak zaznacza, nowy kierunek nie koliduje z aptekarstwem, które "jest i pozostanie najpopularniejszym kierunkiem rozwoju zawodowego wśród farmaceutów".

- Chcemy jednak wskazać młodym ludziom różne możliwości kariery - jedni zdecydują się na pracę w aptece, a inni mogą stanowić konkurencyjną kadrę, np. w farmacji przemysłowej, która również jest bardzo dużym rynkiem pracy - wyjaśnia.

Absolwenci Drug Discovery and Development dowiedzą się, jak poszukiwane, identyfikowane, badane, produkowane i testowane są nowe leki, poznają aspekty prawno-regulacyjne, niezbędne do ich akceptacji jako produktów leczniczych. Zdobędą umiejętności zarządzania i kompetencje językowe, wspierające ich przyszłe zatrudnienie w branży pharma biotech, agencjach rejestracyjnych oraz centrach badań nad lekiem na całym świcie.

Beata Kołodziej - PAP

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum