Kraków: Collegium Medicum UJ będzie kształcić dietetyków

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2010 15:14

Wydział Lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w nadchodzącym roku akademickim 2010/2011 otwiera nowy kierunek studiów - dietetykę.

- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie 200 studentów - mówi prof. Maciej Małecki, prodziekan ds. organizacji i programu studiów Wydziału Lekarskiego, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych UJ CM. - Będą to studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia. 120 miejsc przewidujemy na studia I stopnia, natomiast 80 na studia II stopnia.

Dlaczego dietetyka? Jak podkreśla prof. Małecki jest to dyscyplina niezmiernie ważna w XXI wieku. Ważna dlatego, że prawidłowa dieta może zapobiegać powstawaniu wielu chorób, określanych jako cywilizacyjne. Zalicza się do nich m.in. otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową oraz nowotwory. Właściwe odżywianie to także profilaktyka nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej oraz wielu chorobowych jednostek onkologicznych.

Otwarcie nowego kierunku uzyskało finansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki UE. - Collegium Medicum aplikowało o wsparcie finansowe, m.in. na uruchomienie dietetyki, otrzymaliśmy też pieniądze z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - wyjaśnia profesor Małecki.

Więcej w Dzienniku Polskim.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum