Kolejna rezygnacja w rządzie: wiceminister nauki wraca do zawodu lekarza

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 14:11

Wiceminister nauki (i były minister zdrowia) Wojciech Maksymowicz poinformował w czwartek (5 listopada), że rezygnuje z pełnionej funkcji i wraca do zawodu lekarza. Kilka godzin wcześniej ze stanowiska wiceministra zdrowia zrezygnowała Józefa Szczurek-Żelazko.

Kolejna rezygnacja w rządzie: wiceminister nauki wraca do zawodu lekarza
Na zdj. wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz Fot. PTWP

- Przez ostatni czas starałem się swoim doświadczeniem i wiedzą służyć Polsce w najlepszy możliwy sposób. Wiele rzeczy udało się usprawnić, część projektów jest w trakcie realizacji, między innymi bardzo ważna ustawa o biobankach. Organizowałem pracę naukowców nad polskimi metodami walki z koronawirusem. Koordynowałem funkcjonowanie uczelni, aby studenci i nauczyciele akademiccy byli jak najbardziej bezpieczni podczas pandemii - mówił na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz.

Dodał, że po pierwsze jest lekarzem, a po drugie politykiem. Maksymowicz ma ponownie operować nowotwory mózgu; zajmie się pracą w klinice Budzik, a także opieką lekarską na oddziale dla chorych na COVID-19 Szpitala Uniwersyteckiego w Olsztynie.

Zaapelował do "koleżanek i kolegów lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych, którzy przez ostatni czas nie pracowali w systemie opieki zdrowotnej", by "podobnie jak on powrócili do szpitali".

Prof. Maksymowicz jest neurochirurgiem; w latach 1997-1999 był ministrem zdrowia i opieki społecznej, z kolei wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego w randze najpierw podsekretarza stanu, a później sekretarza stanu, był od roku 2019.

Do roku 2007 pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. W październiku 200 7 r. objął obowiązki dziekana Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W marcu 2016 r. został wybrany na prorektora tej uczelni (zrezygnował w czerwcu 2019 r.).

Jako naukowiec związany jest ze środowiskiem medycznym UWM - współtworzył Wydział Nauk Medycznych na tej uczelni.

Kilka godzin wcześniej o swoim odejściu z Ministerstwa Zdrowia poinformowała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. 

Więcej: Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko rezygnuje ze stanowiska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum