Kierunki lekarskie nie tylko na uczelniach medycznych. Czarnek przygotowuje projekt

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP11 sierpnia 2021 11:45

Szef resortu edukacji i nauki poinformował, że już wczesną jesienią do Sejmu trafi pod głosowanie przepis umożliwiający otwieranie kierunku lekarskiego nie tylko na uczelniach medycznych.

Studia lekarskie mają zostać uruchomione także na innych uczelniach. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że podstawa programowa nie ulegnie zmianie
  • Poinformował także o przeznaczeniu środków w wysokości przeszło 180 mln złotych na dodatkowe zajęcia dla uczniów
  • Będziemy otwierać kierunki lekarskie na innych uczelniach - dodał minister

Zmiany w edukacji szkolnej?

W środę w Telewizji Republika Czarnek był pytany o zmiany, jakie czekają na uczniów wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Minister edukacji i nauki podkreślił, że podstawy programowe nie uległy zmianie i zaznaczył, że prace nad nimi nadal trwają.

"Ale mamy od 1 września dodatkowe zajęcia, z których skorzysta ponad 95 proc. szkół" - powiedział. Jak mówił, na ten cel przeznaczonych zostało ponad 180 mln zł. "Dzięki tym środkom dzieci i młodzież w każdej klasie w każdej szkole będą miały dodatkowe zajęcia stacjonarne, żeby nadrobić zaległości z nauki zdalnej" - wyjaśnił.

- Mamy również program, który będę ogłaszał jutro - tzw. "fundusz Czarnka", przeciwko któremu protestowała opozycja, a dzięki któremu dzieci i młodzież będą mogły masowo wyjeżdżać na wycieczki szkolne, do muzeów, do miejsc kultury, do miejsc pamięci narodowej, do miejsc związanych z wybitnymi naszymi przodkami, po to, żeby poznawać historię, poznawać Polskę i twórców tej polskości, dzięki której dzisiaj żyjemy w wolnym kraju - powiedział.

Dodał, że o szczegółach będzie informował w czwartek, natomiast o innych nowościach "niebawem" będzie komunikował premier Mateusz Morawiecki.

Kierunki lekarskie nie tylko na uczelniach medycznych

Minister edukacji i nauki nawiązał także do kwestii związanych ze szkolnictwem wyższym. "W strategicznych kierunkach, takich jak medycyna czy informatyka [...] musimy zadbać o to, by przyjmowani byli przede wszystkim ci, którzy zostaną następnie w Polsce i w Polsce będą pracować: w polskich firmach, w polskich szpitalach, w polskiej służbie zdrowia" - zapowiedział. "To jest nasz interes i na to będziemy musieli zwracać uwagę" - podkreślił.

Poinformował przy tym, że na razie nie ma pomysłu, by wróciły egzaminy wstępne na uczelnie. Przypomniał, że w ramach autonomii uczelnie same decydują o tym, jaki przyjmują sposób rekrutacji i mogą wprowadzać egzaminy wewnętrzne. Jednak generalną zasadą wciąż jest egzamin maturalny.

- Natomiast co do samej rekrutacji: po to właśnie na takim kierunku, jak kierunek lekarski powstaje przepis i będzie głosowany w Sejmie wczesną jesienią tego roku, który uwalnia możliwość otwierania kierunków lekarskich na innych uczelniach, niż medyczne - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że w perspektywie następnych dziesięciu lat potrzebujemy kilkudziesięciu tysięcy lekarzy więcej, aniżeli są w stanie wykształcić uczelnie medyczne. "Dlatego będziemy otwierać kierunki lekarskie na innych uczelniach i po to ten przepis tworzymy, żeby polscy studenci mogli dostawać się na studia w Polsce, a nie jeździć na Ukrainę, do Lwowa, czy Iwano-Frankowska" - wyjaśnił.

- I również w ten sam sposób będziemy przyjmować na informatyce - zapowiedział - Ci ludzie, którzy chcą tutaj w Polsce pracować i zostać, a to są przede wszystkim Polacy, powinni mieć dostęp do tych studiów - dodał. Przekonywał jednocześnie, że to nie oznacza "zamknięcia się na zagranicę", ani "segregacji", czy też "wypchnięcia obcokrajowców z polskich uczelni".

- Zapraszamy również osoby z zewnątrz, z zagranicy, do tego, żeby studiowały w Polsce, natomiast musimy mieć na względzie również polski interes narodowy, interes społeczeństwa polskiego i w takich kierunkach strategicznych musimy stawiać na kształcenie Polaków w szczególności - podkreślił. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum