Kierunek lekarski na uniwersytecie ma szansę uzdrowić Podkarpacie

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia • • 28 października 2013 11:11

Brak wyższej uczelni medycznej w województwie ma bezpośredni wpływ na zapewnienie dostępu mieszkańcom do lekarza. Podkarpacie należy do regionów o jednej z najmniejszych w Polsce liczbie lekarzy na 1000 mieszkańców. Jesteśmy na czwarty miejscu od końca. Za nami są inne województwa bez uczelni medycznej - mówi prof. Sławomir Snela, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. powołania kierunku lekarskiego.

Kierunek lekarski na uniwersytecie ma szansę uzdrowić Podkarpacie

Rynek Zdrowia: Na jakim etapie jest inicjatywa powołania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim?

Prof. Sławomir Snela: - Obecnie przygotowywany jest formalny wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia. Będzie liczył 1000-1200 stron. Nad tym zadaniem pracuje intensywnie zespół ludzi, bo trzeba rozpisać 6 lat studiów na program, prowadzących, sale, ćwiczenia, wykłady, piśmiennictwo itd.

Równolegle rozwija się projekt budowy Zakładu Nauk o Człowieku - zakładu teoretycznego, który będzie się zajmował naukami związanymi z tkankami człowieka: anatomią prawidłową i patologiczną, medycyną sądową. Jego budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2014 r. Trwa również budowa Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Będzie to placówka badawcza, związana z kierunkiem lekarskim.

- Dokumenty i gmachy są ważne by ruszyć z kierunkiem, ale jak wygląda pozyskiwanie kadry?

- Kompletowanie kadry jest na bardzo dobrym etapie. Mamy pisemne zapewnienie wykładowców z habilitacją, którzy będą z nami pracowali. Takich deklaracji jest już ponad 30. Prezydent miasta zapewnił nas o przeznaczeniu kilku bardzo dobrych mieszkań dla kadry. Liczymy też, że w najbliższym czasie powstanie kilka habilitacji. Nie stawiamy wyłącznie na kadrę z zewnątrz, chociaż zainteresowanie jest duże i w przypadku niektórych przedmiotów klinicznych mamy więcej chętnych niż możliwości przyjęcia.

- Co z zapewnieniem dostępu studentom kierunku lekarskiego do nauki i praktyki w szpitalach?

- Jesteśmy na etapie podpisywania umów z dwoma szpitalami w Rzeszowie o udostępnienie tych lecznic Uniwersytetowi Rzeszowskiemu w celu prowadzenia zajęć ze studentami medycyny. W przyszłości jedna z tych lecznic - najprawdopodobniej Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie - przekształci się w szpital kliniczny, który przekazany zostanie uczelni.

Przygotowywane są również umowy z Centrum Medycznym w Łańcucie, gdyż potrzebny jest dostęp studentów do oddziału chorób zakaźnych i psychiatrii oraz pojedynczych oddziałów w 3-4 innych szpitalach w regionie. Podpisana zostanie również umowa z Kolegium Lekarzy Rodzinnych na prowadzenie zajęć praktycznych w przychodniach POZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum