Kielce: powstanie uniwersyteckie Centrum Rehabilitacji i Sportu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2014 20:11

Na prowadzenie badań z zakresu kultury fizycznej i nowoczesnych metod rehabilitacji pozwoli budowa Centrum Rehabilitacji i Sportu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W czwartek (3 kwietnia) wstępną umowę pozwalającą na realizację projektu budowy centrum podpisali rektor UJK prof. Jacek Semaniak i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas

W ciągu roku w rozbudowywanym, nowym kampusie uczelni przy ul. Świętokrzyskiej powstanie wielofunkcyjna hala sportowa wraz z zapleczem i Akademickie Centrum Fizjoterapii.

Budynek będzie centrum naukowo-dydaktycznym dla studentów fizjoterapii. Znajdą się w nim pracownie: kinezyterapii, fizykoterapii, terapii manualnej, masażu i odnowy biologicznej. Według założeń, z rehabilitacji w ośrodku będą mogli korzystać studenci i pracownicy UJK z niepełnosprawnościami i ich bliscy.

Jak wynika z założeń Centrum Rehabilitacji i Sportu ma umożliwić  prowadzenie badań naukowych z zakresu kultury fizycznej i innowacyjnych metod rehabilitacji. Podczas zajęć kształcenia ruchowego, metodyki nauczania ruchu, aktywności ruchowej adaptowanej, sportu osób niepełnosprawnych, będą prowadzone badania monitorowania sprawności motorycznej i rozwoju biologicznego młodzieży.

Według przedstawicieli kieleckiego uniwersytetu, nowa infrastruktura pozwoli na  rozwój nowych kierunków studiów z zakresu sportu, kultury fizycznej, medycyny sportu i rehabilitacji.

Budowa oraz wyposażenie obiektu będą kosztowały 11 mln zł. Ok. 6 mln zł z tej kwoty ma pochodzić ze środków unijnych - w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2014.

Jak poinformował Jan Duda, rzecznik UJK, w najbliższych dniach, gdy uprawomocni się przetarg na zaprojektowanie i budowę centrum, zostanie podpisana umowa na realizację inwestycji oraz na jej dofinansowanie z UE.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego zatrudnia 1460 pracowników, w tym 900 nauczycieli akademickich. Kształcą oni ponad 15 tys. studentów - w Kielcach i filii uczelni w Piotrkowie Trybunalskim - na siedmiu wydziałach, w ramach 35 kierunków obejmujących 150 specjalności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum