Kenijka studiuje medycynę dzięki adopcji na odległość

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2015 17:47

Znakomicie radzi sobie na I roku medycyny GUMed. To opinia wykładowców o studentce z Kenii, Laurze. Jest pierwszą dziewczyną, która dzięki tzw. adopcji na odległość przyjechała na studia do Polski.

Dzięki adopcji na odległość studiuje medycynę. Fot. Ano Lobb/Flickr CC BY 2.0 (zdjęcie ilustracyjne)

W Laare w Kenii od siedmiu lat działa misja prowadzona przez siostrę Alicję Kaszczuk ze Zgromadzenia Sióstr Orionistek Małych Misjonarek Miłosierdzia. To ona pierwsza uwierzyła w Laurę i postanowiła zrobić wszystko, by odmienić jej los.

Siostry orionistki realizują w Laare projekt adopcji na odległość dla ponad tysiąca dzieci. Prowadzą je od szkoły podstawowej, przez średnią.

- Gdy poznałam Laurę, była już w szkole średniej. Mimo wszystko objęliśmy ją projektem, bo miała rewelacyjne wyniki w nauce, a z powodu braku pieniędzy na opłaty groziło jej wydalenie ze szkoły - mówi Gazecie Wyborczej siostra Alicja. Jak dodaje, marzeniem młodej Kenijki były studia medyczne.

Po ukończeniu nauki w liceum Laura, wspierana przez siostry orionistki i życzliwych ludzi, przyjechała do Polski, odbyła roczny kurs przedmedyczny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Po zaliczeniu ponad 600 godzin zajęć, dziewczyna zdała wszystkie wymagane przedmioty (na świadectwie niemal same piątki) i została dopuszczona do egzaminu końcowego, na którym uzyskała jedną z najwyższych lokat.

- Nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia z Laurą zgodnie twierdzą, że jest niezwykle pracowitą studentką, bardzo obowiązkową, która konsekwentnie i wnikliwie studiuje zagadnienia medyczne - mówi Gazecie Wyborczej dr med. Narcyz Knap, opiekun I roku anglojęzycznego kierunku lekarskiego (English Division) GUMed. - Znakomicie radzi sobie z jednym z najbardziej wymagających przedmiotów na I roku medycyny, Gross Anatomy with Neuroscience, o czym świadczą jej ponadprzeciętne wyniki uzyskane z testów.

Laare, z którego pochodzi Laura, leży w jednym z najbiedniejszych regionów Kenii. Studentka zapowiada, że tam wróci, jako lekarz.

Więcej: www.trojmiasto.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum