Katowice: tytuł doktora honoris causa SUM dla prof. Idy Kinalskiej

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2014 12:14

W piątek (30 maja) odbędzie się uroczystość promocji prof. Idy Kinalskiej na doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Andrzeja Maślankiewicza na profesora honorowego SUM.

Prof. Ida Kinalska  jest twórczynią nowoczesnej diabetologii i endokrynologii oraz uznanym autorytetem w  kraju i za granicą w zakresie diabetologii i endokrynologii. Jest autorką  lub współautorką ponad 400 artykułów naukowych z zakresu diabetologii i endokrynologii, współautorką kilku podręczników.

Zainteresowania naukowe prof. Kinalskiej obejmują: etiologię i patogenezę cukrzycy typu 1 i typu 2, prewencję cukrzycy typu 1, mechanizmy insulinooporności, powikłania kardiologiczne cukrzycy, patogenezę i leczenie otyłości oraz epidemiologię i patofizjologię chorób tarczycy w północno-wschodniej Polsce.

Profesor pełniła i pełni liczne funkcje organizacyjne i społeczne m.in. przewodniczącej Komisji Diabetologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Komitetu Patofizjologii PAN, członka honorowego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Diabetologicznego.

Prof. n. chem. inż. Andrzej Maślankiewicz, emerytowany profesor zwyczajny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1962). W latach 1972-2010  pracował w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Zorganizował od podstaw i kierował do 2010 r. Katedrą i Zakładem Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.

Był wyróżniającym się i szanowanym wykładowcą. Rozwinął badania naukowe i stworzył szkołę naukową w zakresie chemii, w tym syntezy, przemian i struktury azotowych i siarkowych związków heterocyklicznych o potencjalnym działaniu biologicznym. Jest m.in. autorem 105 pełnotekstowych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach o cyrkulacji światowej. Był promotorem 12 przewodów doktorskich.

Cieszył się dużym autorytetem na  Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a w latach 1993-1999 był prodziekanem Wydziału  Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim  Orderu Odrodzenia Polski,  Medalem Edukacji Narodowej. Był laureatem  nagród  ministra zdrowia i rektora uczelni.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum