Katowice: tytuł doktora honoris causa SUM dla prof. Idy Kinalskiej

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2014 12:14

W piątek (30 maja) odbędzie się uroczystość promocji prof. Idy Kinalskiej na doktora honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Andrzeja Maślankiewicza na profesora honorowego SUM.

Katowice: tytuł doktora honoris causa SUM dla prof. Idy Kinalskiej

Prof. Ida Kinalska  jest twórczynią nowoczesnej diabetologii i endokrynologii oraz uznanym autorytetem w  kraju i za granicą w zakresie diabetologii i endokrynologii. Jest autorką  lub współautorką ponad 400 artykułów naukowych z zakresu diabetologii i endokrynologii, współautorką kilku podręczników.

Zainteresowania naukowe prof. Kinalskiej obejmują: etiologię i patogenezę cukrzycy typu 1 i typu 2, prewencję cukrzycy typu 1, mechanizmy insulinooporności, powikłania kardiologiczne cukrzycy, patogenezę i leczenie otyłości oraz epidemiologię i patofizjologię chorób tarczycy w północno-wschodniej Polsce.

Profesor pełniła i pełni liczne funkcje organizacyjne i społeczne m.in. przewodniczącej Komisji Diabetologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Komitetu Patofizjologii PAN, członka honorowego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardio-Diabetologicznego.

Prof. n. chem. inż. Andrzej Maślankiewicz, emerytowany profesor zwyczajny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1962). W latach 1972-2010  pracował w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Zorganizował od podstaw i kierował do 2010 r. Katedrą i Zakładem Chemii Organicznej Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej.

Był wyróżniającym się i szanowanym wykładowcą. Rozwinął badania naukowe i stworzył szkołę naukową w zakresie chemii, w tym syntezy, przemian i struktury azotowych i siarkowych związków heterocyklicznych o potencjalnym działaniu biologicznym. Jest m.in. autorem 105 pełnotekstowych artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach o cyrkulacji światowej. Był promotorem 12 przewodów doktorskich.

Cieszył się dużym autorytetem na  Śląskim Uniwersytecie Medycznym, a w latach 1993-1999 był prodziekanem Wydziału  Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim  Orderu Odrodzenia Polski,  Medalem Edukacji Narodowej. Był laureatem  nagród  ministra zdrowia i rektora uczelni.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum