Katowice: spór wokół wyborów do rady uczelni, jest skarga do MZ

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2019 12:27

Zgodnie z ustawą Nauka 2.0 rada uczelni ma być trzecim, obok rektora i senatu, organem władzy uczelni. Ma kontrolować finanse i zarządzanie, doradzać rektorowi i proponować kandydatów na nowego rektora. Grupa członków senatu SUM chciała zgłosić własnych kandydatów do rady, ale - jak twierdzą senatorowie - uniemożliwił to rektor.

Katowice: spór wokół wyborów do rady uczelni, jest skarga do MZ
Fot. Śląski Uniwersytet Medyczny (zdjęcie ilustracyjne)

Pracownice kancelarii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach tak długo odmawiały przyjęcia dokumentów, aż 8 marca br. minął termin na ich złożenie. Tłumaczyły, że nie są uprawnione do sprawdzenia ich pod względem formalnym.

Kandydatów do rady uczelni może zgłaszać rektor, a także członkowie senatu (pod kandydaturą musi się podpisać co najmniej jedna czwarta senatorów). W Gazecie Wyborczej czytamy, że większość członków senatu nie chciała, by rada uczelni składała się tylko z "ludzi rektora". W myśl projektu nowego statutu kandydata na rektora będzie mógł proponować tylko ustępujący rektor, rada dziedziny i właśnie rada uczelni.

Senatorowie wystosowali w poniedziałek (18 marca) do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pismo. Ich zdaniem w kancelarii SUM doszło do naruszenia kodeksu postępowania administracyjnego. Proszą o wyjaśnienia. To samo zrobiła uczelniana „Solidarność” w piśmie do rektora SUM.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum