Katowice: pierwsze w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej

Autor: Gazeta.pl/ Rynek Zdrowia • • 30 maja 2009 10:11

W budynku po pralni w Katowicach - Ligocie powstanie pierwsze w Polsce Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Śląski Uniwersytet Medycznego dostanie na ten cel 33,5 mln - informuje serwis Gazeta.pl.

Niegdyś pralnia służyła Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu. Dziś budynek niszczeje. Niebawem jednak powstanie w nim aula na 120 osób oraz sala multimedialna o pow. 350 m kw. z 40 stanowiskami komputerowymi z monitorami wyposażonymi w technologię 3D i aparaturą umożliwiającą prowadzenie egzaminów.

W holach centrum staną kioski internetowe z cenionymi w medycznym świecie czasopismami, a także wirtualne dziekanaty i katalog biblioteki ŚUM. W wirtualnym szpitalu znajdzie się wyposażona w sprzęt sala operacyjna, stanowiska intensywnej terapii dla dorosłych i noworodków, inkubatory, a nawet mały oddział ratunkowy i symulator karetki reanimacyjnej. Zamiast prawdziwych pacjentów na stołach operacyjnych i łóżkach leżeć będą fantomy.

- Nauka na fantomach nie zastąpi kontaktu z prawdziwymi pacjentami, ale na fantomach można poćwiczyć - mówi prof. Przemysław Jałowiecki, prorektor ŚUM do spraw klinicznych.

W Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej uczyć się będą studenci wszystkich lat, bo będzie w niej możliwe prowadzenie zajęć z wszystkich dyscyplin - od pediatrii i interny po neurochirurgię, intensywną terapię czy onkologię.

Projekt powstania centrum został zgłoszony do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Powołana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego komisja wysoko go oceniła (zajął 7. miejsce wśród kilkunastu zakwalifikowanych do realizacji projektów). 28 mln zł na stworzenie centrum wyłoży UE, pozostałą część budżet państwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum