Katowice: obchody 40-lecia wydziału lekarskiego SUM; będą ministrowie

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2015 16:06

W piątek (19 czerwca) z okazji zwieńczenia obchodów jubileuszu 40-lecia Wydziału Lekarskiego w Katowicach, odbędzie się uroczyste posiedzenie Rady Wydziału z udziałem m.in. ministra i wiceministrów zdrowia.

Katowice: obchody 40-lecia wydziału lekarskiego SUM; będą ministrowie
Na zdj. laboratorium SUM

Jak informuje Agata Kalafarska, rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, swoją obecność zapowiedzieli m.in. minister zdrowia prof. Marian Zembala oraz wiceministrowie: Beata Małecka-Libera oraz Igor Radziewicz-Winnicki. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 11.00 w auli im. prof. Witolda Zahorskiego przy ul. Medyków 18.

Wieczorem, o godz. 19.30 odbędzie się uroczysty koncert w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. 

Wydział Lekarski w Katowicach (WLK) został powołany na mocy Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 16 czerwca 1975 r., przekształcającego jeden Wydział Lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w dwa wydziały: Wydział Lekarski z siedzibą w Katowicach i Wydział Lekarski z siedzibą w Zabrzu. W tym samym roku odbyła się pierwsza rekrutacja studentów na kierunek lekarski.

Dzisiejsza struktura WLK została w dużym stopniu ukształtowana w ostatnim dwudziestopięcioleciu. Bazę lokalową zakładów teorii medycyny tworzy 11 Katedr i 7 Zakładów,  Centrum Medycyny Doświadczalnej, a także Studium Języków Obcych i Ośrodek Badań Efektów Edukacyjnych.

Z kolei na terenie pięciu szpitali klinicznych oraz kilku szpitali współpracujących z Uczelnią znajduje się 27 Katedr i 40 Klinik, 4 Oddziały Kliniczne i 4 Zakłady. Obecnie w Wydziale pracuje 342 nauczycieli akademickich (45 profesorów, 65 doktorów habilitowanych, 232 doktorów i magistrów), 142 pracowników naukowo-technicznych, 40 pracowników administracyjnych, 152 pracowników obsługi i 5 pracowników biblioteki.

W programie kształcenia studentów dominuje kierunek lekarski. W minionym czterdziestoleciu dyplom lekarza uzyskało 10 389 absolwentów programu z wykładowym językiem polskim oraz 479 absolwentów programu anglojęzycznego, który rozpoczęto w 1996 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum