×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Katowice: na SUM rusza Uniwersytet Licealisty

Autor: KR/Rynek Zdrowia21 października 2013 13:19

W czwartek (24 października) Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zainauguruje działalność Uniwersytetu Licealisty - unikatowej propozycji dla osób, które swoją przyszłość chcą związać z medycyną.

Katowice: na SUM rusza Uniwersytet Licealisty
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt realizowany jest przez Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a jego celem jest popularyzacja studiów w obszarze medycznym, pogłębianie wiedzy i zainteresowań licealistów w zakresie nauk ścisłych, a także zainteresowanie najzdolniejszych z nich nauką w SUM.

W projekcie edukacyjnym mogą brać udział uczniowie drugiej i trzeciej klasy liceum, które zawarło porozumienie z SUM w zakresie sprawowania opieki merytorycznej. W tej chwili współpracę z uczelnią podjęło już 12 placówek, a wciąż zgłaszają się kolejne. Do projektu może przystąpić każde liceum przeprowadzające egzamin maturalny z biologii i chemii w zakresie rozszerzonym.

Rekrutacja do tegorocznego projektu edukacyjnego odbywała się stopniowo. Do udziału mogli zgłosić się uczniowie, którzy uzyskali w poprzednim roku szkolnym ocenę co najmniej dobrą, z przedmiotów biologia, chemia, matematyka i fizyka oraz mają na swoim koncie inne osiągnięcia np. uczestnictwo w olimpiadach.

Do pierwszej edycji zgłosiło się ponad 80 osób, z których komisja konkursowa wyłoniła 20 najlepszych. Przez cały rok szkolny, pod okiem pracowników naukowo-dydaktycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, będą zapoznawać się z takimi dziedzinami wiedzy jak genetyka medyczna, fizjologia, anatomia, biochemia z elementami diagnostyki laboratoryjnej i zdrowie publiczne.

Zajęcia poprowadzą m.in.: prof. Aleksander L. Sieroń, kierownik Katedry i Zakładu Biologii Ogólnej, Molekularnej i Genetyki, prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości, dr hab. Halina Jędrzejowska-Szypułka, pracownik Katedry i Zakładu Fizjologii, dr hab. Tomasz Francuz, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii oraz dr hab. Grzegorz Bajor, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej.

Dodatkowo, uczestnicy projektu będą mogli brać udział w wydarzeniach naukowych, kulturalnych i sportowych organizowanych przez Uniwersytet (m.in. udział w konferencjach naukowych, dniach otwartych itp.). Po zakończeniu cyklu kształcenia licealiści biorący udział w projekcie będą mogli przystąpić do egzaminu końcowego organizowanego przez SUM w formie konkursu ogólnopolskiego dla uczestników Uniwersytetu Licealisty. Laureaci konkursu uzyskają dodatkowa liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym, co pozwoli im na uzyskanie wyższej lokaty na liście rankingowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze