Katowice: SUM organizuje kolejne pożegnanie donatorów

Autor: JWX/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2016 12:31

7 maja br. odbędzie się XIII Pochówek Darczyńców, czyli zmarłych osób, które przekazały swoje ciała Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu na cele naukowe. Uroczystość jest częścią Programu Świadomej Donacji Zwłok.

Uroczysty pochówek jest częścią Programu Świadomej Donacji Zwłok Fot. Archiwum

Pochówek rozpocznie się w sobotę o godz. 10. w uniwersyteckiej auli im. prof. W. Zahorskiego w Katowicach przy ulicy Medyków 18. Po ekumenicznym nabożeństwie pogrzebowym prochy darczyńców zostaną przewiezione do Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach.

Akademickie pochówki donatorów odbywają się pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i przygotowują się do egzaminu. Słuchacze przygotowują wieńce, znicze i przemawiają przy urnach ciał.

Program Świadomej Donacji Zwłok w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach został wprowadzony w roku 2003 i był pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Projekt ma na celu informowanie i pozyskiwanie świadomych donatorów.

Obecnie Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej SUM posiada około 1400 potwierdzonych notarialnie aktów od osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała na potrzeby śląskiej uczelni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum