Katowice: 9,5 tys. studentów SUM rozpoczęło nowy rok akademicki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2011 16:01

Uroczystemu rozpoczęciu roku akademickiego towarzyszyło wręczenie tytułu doktora honoris causa prof. Władysławowi Nasiłowskiemu, anatomopatologowi, który przez 20 lat kierował zakładem medycyny sądowej.

Katowice: 9,5 tys. studentów SUM rozpoczęło nowy rok akademicki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W trakcie uroczystości wręczone zostały także nagrody ministra zdrowia za osiągnięcia dydaktyczne i naukowe w 2010 roku Nagrody indywidualne otrzymali: neurolog dr Barbara Jasińska-Myga oraz pediatra hematolog, prof. Tomasz Szczepański. Z kolei rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Ewa Małecka-Tendera odebrała nagrodę za całokształt działalności.

Prof. Małecka-Tendera powiedziała w trakcie uroczystej inauguracji, że przed uczelniami jest wiele wyzwań. Wszystkie muszą zmierzyć się z reformą szkolnictwa wyższego, a w przypadku uczelni medycznych - z reformą w służbie zdrowia.

Śląski Uniwersytet Medyczny kończy budowę Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, czyli inwestycji, która zyskała sobie nazwę "wizytówki przyszłości". Będzie to jeden z najnowocześniejszych, a zarazem największych tego typu obiektów na świecie. Koszt inwestycji przekracza 30 mln zł.

Do dyspozycji studentów będą: sala operacyjna, stanowisko intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, symulator karetki, a także sale pediatryczne, wyposażone w symulatory (fantomy) dziecięce i symulator porodowy. Centrum będzie dawało możliwość uczenia się na błędach, odtwarzania sytuacji realnych.

- Kształcenie studenta nie może przebiegać wyłącznie na pacjencie, ponieważ studenci go w pewnym momencie zamęczą. Musimy mieć odpowiedni materiał fantomalny, żeby pewne zabiegi mogły zostać przećwiczone wcześniej zanim student dojdzie do pacjenta - powiedziała prof. Małecka-Tendera.

W Śląskim Uniwersytecie Medycznym studia rozpoczęło 9,5 tys. studentów, w tym prawie 2 tys. na pierwszym roku. Uczelnia kształci także studentów anglojęzycznych. Obecnie studiuje 390, m.in. z USA, Kanady, Tajwanu, Indii, Francji, Szwecji, Niemiec i Arabii Saudyjskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum