KUL otwiera kierunek lekarski. Jest pozytywna rekomendacja ministra zdrowia

Autor: oprac. KK • Źródło: KUL/Rynek Zdrowia27 czerwca 2022 09:01

Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał zgodę na stworzenie kierunku lekarskiego. Będą to jednolite studia magisterskie. Kierunek wystartuje jesienią 2023 roku.

KUL otwiera kierunek lekarski. Jest pozytywna rekomendacja ministra zdrowia
Katolicki Uniwersytet Lubelski otworzy kierunek lekarski. Fot. Shutterstock
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego
  • Na jednolitych studiach magisterskich będzie mogło uczyć się w ramach jednego rocznika aż 60 osób, a liczba ta ma wzrastać
  • Uczelnia nawiązała współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie oraz jednostkami zagranicznymi, w tym z USA i Włoch

KUL ze zgodą na utworzenie kierunku lekarskiego

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II będzie mógł utworzyć jednolite studia magisterskie o profilu akademickim na kierunku lekarskim. Nie tylko uzyskał zgodę Ministra Edukacji i Nauki, ale również rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministra Zdrowia - informuje uczelnia w komunikacie na swojej stronie internetowej.

- To bardzo ważny moment w ponad stuletniej historii naszego uniwersytetu. Otworzenie kierunku lekarskiego będzie realizacją idei naszego założyciela ks. Idziego Radziszewskiego. Studia medyczne są prowadzone przez uniwersytety katolickie w wielu krajach na świecie. Naturalną rzeczą jest byśmy dołączyli do ich grona. Kształcąc nowych lekarzy odpowiemy także na potrzeby społeczne, związane z dostępem do świadczeń zdrowotnych – mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, cytowany w komunikacie na stronie uczelni.

Prestiżowe zagraniczne współprace

Z komunikatu dowiadujemy się, że kierunek lekarski zostanie uruchomiony w 2023 roku. KUL nawiązał w tej sprawie współpracę m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza" w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences oraz Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie.

KUL będzie prowadził kierunek lekarski na kampusie na Konstantynowie w Lublinie. Tam również działają nowoczesna laboratoria i specjalistyczna, sukcesywnie uzupełniana infrastruktura.

Nowy kierunek na KUL już w przyszłym roku

Zgodnie z komunikatem KUL-u, kierunek lekarski ma wystartować jesienią 2023 roku. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale, jak zapowiada uczelnia, liczba studentów ma zwiększać się z każdym rokiem.

Katolicki Uniwersytet Lubelski informuje ponadto, że ma w planach równie uruchomienie kierunku lekarskiego w języku angielskim. Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu prowadzi już studia pielęgniarskie oraz położnictwo.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum