Jeszcze więcej zagranicznych studentów na uczelniach medycznych?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2014 19:31

Do 2020 roku liczba studentów zagranicznych na polskich uczelniach ma wzrosnąć z 30 do 100 tys. - zakładają organizatorzy programu promocji polskich uczelni za granicą: "Study in Poland". W Polsce najwięcej zagranicznych studentów uczy się na uczelniach medycznych.

Jeszcze więcej zagranicznych studentów na uczelniach medycznych?
O umiędzynarodowieniu polskiego szkolnictwa wyższego, pozyskiwaniu studentów zagranicznych i promocji polskich uczelni za granicą, rozmawiali w Poznaniu przedstawiciele uczelni z całego kraju na konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce". W spotkaniu, organizowanym w ramach programu "Study in Poland", prowadzonego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Fundację Edukacyjną "Perspektywy", wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu uczelni. Rozpoczęte w piątek (17 stycznia) spotkanie ma dwudniową agendę.

Obecnie w Polsce studiuje około 30 tys. zagranicznych studentów; zakładamy, że do 2020 roku będzie ich w Polsce około 100 tys." - powiedział w piątek Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która jest operatorem programu "Study in Poland".

Polskie uczelnie chcą zwiększyć liczbę studentów zagranicznych ze względów demograficznych, jest bowiem coraz mniej studentów polskich, a także, aby mocniej zaistnieć na międzynarodowym rynku edukacyjnym.

- Jeżeli my się nie włączymy w proces umiędzynarodowienia studiów, to możemy przegrać na tym rynku i stracić szansę na realizowanie np. międzynarodowych projektów. Nasze uczelnie są dobrze przygotowane do przyjmowania zagranicznych studentów, mamy coraz lepszą bazę dydaktyczną i dobrze wyszkoloną kadrę naukową, która jest w stanie raportować badania i nauczać w obcych językach - powiedział gospodarz spotkania, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Jacek Witkoś.

Według danych Fundacji Perspektywy na całym świecie zagranicznych studentów jest około 4,1 mln, z tego obecnie w Polsce uczy się 30 tys.

- Te 30 tys. wydaje się liczbą dużą, ale daje to 1,74 proc. ogółu studentów, tymczasem na uczelniach europejskich zagranicznych studentów jest około 6-7 proc. - powiedział prezes Siwiński.

W Polsce najwięcej zagranicznych studentów uczy się na uczelniach medycznych - około 7-8 proc., a najmniej na uczelniach technicznych - 0,8 proc.

W programie Study in Poland - uruchomionym przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich - uczestniczy 40 uczelni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum