Jeszcze kilka dni do ogólnopolskiego spotkania lekarzy rodzinnych

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2009 11:25

4 czerwca w Białymstoku rozpoczyna się trzydniowy, dziewiąty już Kongres Medycyny Rodzinnej. Hasłem tegorocznej edycji jest: człowiek, zdrowie, środowisko.

Zgodnie z tradycją kongresy lekarzy rodzinnej co roku organizowane są w innym mieście i pod innym hasłem, które odzwierciedla najważniejsze kwestie, jakie nurtują środowisko lekarzy rodzinnych w danym roku.

Rok temu w obradach, warsztatach i wykładach uczestniczyło prawie 2 tys. gości. Intencją organizatorów jest, by kongresy były płaszczyzną wymiany wiedzy i doświadczeń, choćby dlatego, że medycynę rodzinną cechuje duża interdyscyplinarność. W Białymstoku lekarze rodzinni z całej Polski poszukiwać będą sposobów na podniesienie jakości życia swoich pacjentów.

Kongresu sprzyja także rozwojowi kontaktów lekarzy rodzinnych z innymi podmiotami zaangażowanymi w rozwój podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Stąd też obecność pielęgniarek i położnych czy młodych lekarzy rodzinnych wkraczających na ścieżkę zawodową.
Aktywność kongresowa nie ogranicza się jedynie do zagadnień związanych z szeroko pojętą podstawową opieką medyczną. Organizatorzy zapewniają zawsze propozycje wykraczające poza codzienne zadania lekarzy, oferując uczestnikom spotkanie z ciekawymi ludźmi reprezentującymi inne dyscypliny niż medycyna: ze sportowcami, odkrywcami czy artystami.

W sesji  inaugurującej tegoroczny kongres organizatorzy zapowiadają dyskusję min. nad takimi tematami, jak:
•„Techniki Rozrodu Wspomaganego Medycznie –szansa na dziecko- dlaczego, kiedy, jak?• „Nowe czynniki ryzyka chorób układu krążenia - wytyczne Polskiego Forum Profilaktyki”,
• „Podstawowa opieka zdrowotna- równość i efektywność - 30 lat od podpisania Deklaracji z Ałma Aty i 60 lat od WHO”.

Będzie także o opiece lekarza rodzinnego nad dziećmi w kontekście profilaktyki, diagnozowania i leczenia podstawowych problemów zdrowotnych dziecka, a także poznania jego naturalnego rodzinnego środowiska.
Organizatorzy, zgodnie z tradycją, zapraszają do udziału w secjach warsztatowych. Tegoroczne poświęcone będą między innymi:
• „Profesjonaliści czy rodzina - kto i w jaki sposób może zaopiekować się osobą z problemem zdrowotnym przebywającą w domu?“,
• „Profilaktyka choroby przewlekłej“,
• „Rozwój kompetencji zawodowych lekarzy rodzinnych poprzez stworzenie programu kształcenia z zakresu badań naukowych w praktyce oraz prowadzenie własnych projektów badawczych“.
 
Odbędzie sie także spotkanie rezydentów medycyny rodzinnej i młodych lekarzy rodzinnych. Nie zabraknie także prezentacji, sesji plakatowych oraz kursów tematycznych. W ramach tych ostatnich :
• „Wytyczne postępowania w cukrzycy dla lekarzy rodzinnych“,
• „Elektroniczna dokumentacja medyczna - niezbędne narzędzie w pracy lekarza rodzinnego“,
•  „Rozpoznanie i terapia bólu neuropatycznego- praktyczne podejście w codziennej pracy lekarza rodzinnego“,
• „Zagadnienia elektroterapii dla nie-kardiologów- interaktywna sesja dydaktyczna“...

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum